Pentagoni shkurton vende pune

Publikuar: 25.01.2013 - 20:44

Washington, 25 janar - Frika nga shkurtimet e reja nė buxhetin e mbrojtjes ka bėrė qė Departamenti amerikan i Mbrojtjes tė fillojė shkurtimet e vendeve tė pune dhe shpenzimeve pėr mirėmbajtjen e anijeve dhe avionėve tė luftės.

Zėvendėssekretari i Mbrojtjes, Ashton Carter tha tė premten se Pentagoni ka filluar tė largojė shumicėn nga 46 mijė tė punėsuarit e pėrkohshėm dhe afatgjatė.

Ai tha se iu ka kėrkuar degėve tė ndryshme tė ushtrisė amerikane qė tė reduktojnė shpenzimet afatshkurta nė 50 miliardė dollarė para 1 shkurtit.

Carter tha se nėse Kongresi nuk arrin tė shmangė shkurtimet e detyrueshme buxhetore deri mė 1 mars, mijėra zyrtarė civilė tė Pentagonit do tė pėrballen me pushim administrativ dhe me paga tė reduktuara nė muajin prill, transmeton Rel

Gati 50 miliardė dollarė tė shkurtimeve tė reja pritet tė hyjnė nė fuqi nga 1 marsi i kėtij viti.