AKEA e do tërë Kosovën

Publikuar: 21.08.2012 - 09:08

Prishtinė, 21 gusht – Pas mė shumė se 20 vjetėve, Husamedin Abazi, qė sipas bashkėpunėtorėve tė tij e ka menduar kėtė gjė, e udhėheq njė prej organizatave mė tė fuqishme joqeveritare nė Kosovė, mė saktė Asociacionin pėr Kulturė, Edukim dhe Arsimim (AKEA) e regjistruar mė 2004. Organizata ka nisur punėn mu nė kohėn kur shefi i Qeverisė sė Kosovės, (2003- 2004), Bajram Rexhepi, thotė se nuk e kanė lejuar qė tė dėrgojė nė Kuvend njė projektligj i cili do ndalonte veprimtarinė e organizatave tė dyshimta.

Zyrtarisht Abazi thotė se kjo organizatė ishte ideja e njė grupi tė studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, prej tė cilėve pėrmend Behar Avdiun, Nhari Toskėn, Bashkim Mehani, Ilir Xhoxhaj, Ilir Gashi. Sipas tė dhėnave tė QKGH me 700 veprimtarė dhe mbi 80 anėtarė me tė drejta tė plota, logoja e AKEA-s, kėtyre ditėve shihet pothuajse ēdokund, nė aktivitete kulturore, aktivitete tė pėrbashkėta me ministri tė Qeverisė sė Kosovės etj… Ata qė e njohin, dhe tė tjerėt (agjentė tė shtetit) qė e kanė pėrcjellė, janė tė bindur se Abazi ėshtė lidhja kryesore e “Vėllazėrisė Myslimane” nė Kosovė.

“Vėllazėria Myslimane” ka si synim krijimin e Halifatit Islam nė Botė, njė ide e ngjashme kjo me ‘rendin e ri botėror”, ku bota do tė kontrollohej nga njė qendėr tė cilėn e drejton shefi i “Vėllazėrisė Myslimane”.

Mė gjerėsisht lexoni sot nė Koha Ditore

Akea12.09.2012/03:52

Separi BIKU duhet me ba ma shume qe mi nxerr Akeistat nga Bashkesia Islame,se dihet mire se ata kan qellim pushtetin dhe ajo ma fataja nder parimete e Vllezrve Musliman,Pushteti para Akides e parime keto qe ata kan ju ngjasojne masonve e Allahu i Shkatrroft ata qe vej dicka tjeter para Akides.

ela23.08.2012/12:18

zoteri fitim hajrizaj demokracia eshte e tille,kush do cka do zgjedh,nese rinia asht e kenaqur me zgjedhjen e vet ske cfare i ban,aty e ka gjet veten,edhe mire jemi ka shkojm shyqyr Zotit,e nese ti sje i kenaqur mbaje mllefin per veti se smundesh meju perzi kerkuj,literature ka sa te dush,cka po dojm po lexojme,askush nuk ka dal me zor me na than bani qeshtu.DESHIRA vet e jona asht,kush na ka ndihmu ja dime per nder po nuk e kemi te patjetesushme mu amerikanizu pse na kan ndihmu,qe nevepo na pelqen mu arabizu masi po shpreh qashtu ske cka na ban vllacko

fitim hajrizaj23.08.2012/04:51

Mos harroni qe miqet e vertet jan ata qe e dhurojn ndihmen kur rrethanat jan me te veshtirat. Mos harroni qe Amerika eshte e vetmja qe nuk na ka kthyr shpinen edhe athere kur terristat to i kan sulmuar. Keshtu qe fundamentalismi islam nuk duhet lejuar te lshoj rrenje vendin ton. Ata qe krijojn urrejtje fetare duhet eliminuar se eshte si virus ku e vetmja arsye qe egziston eshte te shperndaj urrejtje, mu te ata pak njerz qe na kan mbeshtetur e ndihmuar. Mane fen per vete e mos ja impononi askujt. Edhe duhet me u msu kur jan duke na manipulu, e islamistat jan duke helmu mendjen e mu atyre qe jan me se shumti ne rrezike, Rinin

fitim hajrizaj23.08.2012/04:35

Njera nder dukurit me te shemtuara qe u paraqite,e qe qdokush mund ta vren, eshte perhapja e riligjionit fundamentalist ne kosove. Keto dukuri shfaqen gjithmone ne rrethana kur populli e nuk ka vullnet me marr pergjegjesi per rrethanat ne cilen gjindet, po ja jep drejtimin e jetes te tyre nen kontrol te asaj qenie zoti. Qdo perparim njerzor eshte shfaqur kur nje popull e ka marr vetbesimin ne aftesit e tyre per ta kontrolluar ardhmerin e tyre. Kjo eshte liri qe te gjithe ata qe kan sakrifikuar jeten e tyre per kosove qe jan munduar te arritin me ato sakrifica. Tradhtar jan ata qe i fyejn ato sakrifica me synim te burgosin arrdhmerin nen pretekse fetare. Boll ma me fundamentalizem arabo islam. Veq kqyre sa shtete islame na kan pranu si shtet e tregon sa miq jena me ta. Per qlirim nuk na ndihmuan hiq e tash me maru xhamija sa dush mundohen. Po me tmerron qe shume prej nesh ja kena kthy shpinen atyre qe pa kurrfar interesi personal na kan krijuar si shtet dmth Amerikes.

skenderi,Vushtrri21.08.2012/23:56

Lypeni ne google kush ka qen dhe kush esht Daniel Streich e tani komentoni per fen Islame,pershendetje te gjitheve.

riza 21.08.2012/21:48

o njerz tutnju zotit se AKEA ESHT ORGANIZATA ME E DREJT NE KOSOV E KQYRNI PUNT E JUVA SE KA KUSH MERRET ME KTU SENE E MUS E MERRNI FORT PER GOJE PROFESOR HOSAMEDININ HOGJEN E NDERUM E SA PER KONTRIBUT GJAT LUFTES KA DHON BOLL KY HOGJ I NDERUM E LUSIM ALLAHUN QI TE NAJ UDHZON MUSLIMON NE MBAR BOTEN

MUSA21.08.2012/19:25

Definitivisht po shkruajne ata qe nuk e kane lexu asnjeri artikullin deri ne fund.

shaipi21.08.2012/19:16

shrwri i kosove me kushtetut eshte shtet laik prandaj qe te gjith ata njerez qe e keqperdorin fen per qellime politike duhet te burgose si quhen pak ka randesi apo ciles perkatesi fetare i takojn, qe te gjitha bashklesit fetare i kane qe te gjitha te drejtat fetare po edhe obligimet ne zbatimin e ligjit.

buni21.08.2012/18:46

Nuk ka qka frigohet as shteti e as ata qe I kan zemrat e krymbura se ne kosov paska nje organzat e cila eshte edukative, arsimore, fetare, e mbi te gjitha shum transparente per te gjith, e fatkeqsisht ne kosov ka shum organizata nga me te te ndryshmet dhe denigruese e degjeneruse per shoqrin ton edhe ashtu te pa arsimuar.

Agron aa21.08.2012/12:51

Mos te habitet kërkush nese mendon se Shqiperia e Kosova jon arabi edhe sa i perket komentev qe i perkasin pjestarve te feve tjera kur thojn se tuten skeni qka mu tut as ju as na qe jem musliman te evropes se kjo asht veq ee veq ni trend " modë " qe e ka diten e skandimit.Njeri i cili e han ndjersen e huj edhe ndihet mir moralisht për mu nuk asht njeri.

Xhafa nga Istogu21.08.2012/12:30

Shume e dua dhe e cmoja fene time islame por KETA mbjellin frige edhe te une.

Dauti21.08.2012/12:26

Qfar vlerash Kombetare, ku po i shihni ato?? Populli ne mjerim, po shuni allahile. Njerz te pa fe, jeni ab krejt, ashtu i keni edhe punt.

Elham21.08.2012/12:24


Mashallah, Allahu jau mundsoft. Bile ... Qeveritar nuk do te kete me. Ju garantoj

Kastrioti21.08.2012/12:16

Bravo Kompania Koha keni zbulu diqka shum me rendesi... Zaten per shkak te AKEAs sot po ndodh kriza ekonomike, korupsioni, nuk po vijn njohjet e reja...

Artan21.08.2012/12:15

bravo ju qofte, allahu ju shperblefte per mendim pozitiv.

diaja@hotmail.com21.08.2012/12:08

VEPRIMTARIA E KESAJ ORG. SA NE E NJOHIM ESHTE SHUME TRANSPARENTE DHE SHUME EFEKTIVE DHE E MIRESEARDHUR PER TE GJITHE POPULLIN E KOSOVES... ASGJE TE KEQE NUK KA DERI TASH. I UROJ CDO TE MIRE

naser krasniqi21.08.2012/12:01

po po keta i kane fajet na sjellen varferine me te madhe ne evrope,nder shtetet me te korruptuara ne bote plus tash po e shesin mitrovicen,kjo organizate i ka fajet.po me duket na jane perzier krejt kabllat neve shqipetareve.

asdf21.08.2012/11:49

te gjith kush nuk ndihet musliman edhe qe nuk e praktikon jeten e muslimanit mos te deklarohen te till
nuk e konsideroj veten musliman sepse as nje ligj te fese islame nuk e praktikoj, perkundrazi jeten e jetoj si krishter, keshtu qe ma shum ndihem krishter se musliman
si shoqeri ende jemi te humbur se nuk mujm me identifiku veten per arsye te fese qe kemi shum kontradikta si shoqeri

sygjerimi im eshte qe te gjith masepari me e kuptu cka do te thot musliman e cka krishter edhe cilin standard te jetes don me pas musliman apo krishterlindje a perendim
jetoj ne itali edhe besomni qe populli ne kosove nuk e njef mire krishterimin dhe sa ma te afert jemi me krishterim se me islam, mirepo pa dituria edhe mos guximi i njerzve me marr nje hap te vogel por domethenie te madhe eshte tu kriju konflikt

prej momentit qe jam largu nga islami ndihem shum i qet ne shpirt, vetem se me vjen keq kur e shoh popullin tim qe anojn kah lindja e mesme
nuk eshte mekat me gjet fen e cila te flen ne shpirt

Haku 21.08.2012/11:40

Të nderuar vëllezër dhe motra këto temave të ngritura janë të qëllimta dhe madje shumë qëllim këqija. Ne e dimë të gjithë gjendjen e rëndë ekonomike që po mbizotëron në Kosovë andaj për të shpërqendruar vëmendjen e popullatës ngritën tema të tilla fiktive. Në rrethana normale, aty ku sundon rendi dhe ligji, shkrime të tilla urrejtënxitëse as që mund të mendohen, po ja që Kosova është një ambient ku mund të shpifet ndaj cilido, pa asnjë argument dhe në mënyrën më të pa ndershme që nga titulli vëni re, por jo vetëm të këtij shkrimi, por edhe të shkrimeve tjera. E gjithë kjo në emër në lirisë së shprehjes dhe ku më shumë se në Kosovë keqpërdoret kjo e drejtë? Të nderuar ju lus që mos shpërqendroheni, por të përqendrohemi në probleme reale që ka kjo shoqëri.

Syla21.08.2012/11:31

Ka i morren paret keta njerz me ngrit keso objektesh, edhe shtrohet pyetja ky husamedini pse edhe imam edhe kryetar i akease mos jane paralelizma keto ne raport me bashksin islame, o shihet qarte se ketu BIKu dhe po ju jem hapesire ketyre se i kan lidhjet e bisnesit me ta bashke.

Pritni21.08.2012/11:24

O komentues, se pari mësoni shkrim së dyti ISLAMI do të triumfoi me ju e paju, dhe ne fund vdisni me mllefin tuaj.

alma21.08.2012/10:40

turp per popullin e Kosoves. Pajtohna me Deden.

jeta21.08.2012/10:27

o hjekni mjekrroshat se dojn me na mar ne qaf . ku jon kan kta kur u kon lufta ?

Deda21.08.2012/10:03

Fatkeqesi qe kombi yne e nderron gradualisht identitetin e vet. Pastaj, ky plan ogurzi fut edhe dyshim dhe frike tek shqiptaret e besimeve tjera. Serbia ban cmos per te orientu kombin drejt Arabise e jo Evropes. U befte ashtu si e deshiron populli. Te tjeret mund te ikin nga vendi i tyre vullnetarisht, cka me ba tjeter. Nese populli asht i pavetdijshem dezorientohet nga armiqt.

Xhixha21.08.2012/09:43

I kisha lute shqiptart para se te marrin hygjym me komentu si zakonisht per temat ku pshtillet diqka rreth fese Islame, hyni ne lajmin rreth qmimeve te artikujve elementare ne Kosove apo ne ate se si Kosova po shkon drejt ndarjes se klasave dhe komentoni diqka edhe aty. Ndoshta edhe per ato hoxhallart apo vellazeria muslimane i ka fajet...

Basri Beka21.08.2012/09:37

Ajo qe I takon shtetit Te Kosoves eshte qe Te beje shpjegimet popullit mbi qfar vlerash eshte krijuar shteti I kosoves dhe I shqipria cilat dhe intelektualve ju takon qe Te shpjegojn mazes se me cilat vlera do Te behet bashkimi kombetar dhe qe dihen botrisht kto vlera jane shtetiLaik, dhe si komb krenari kemi gjuhen kulturen dhe luften tone, feja nuk eshte element i krenaris se kombit tone dhe I takon plotsisht sferes private, dhe per kete arsye ado tendenc qe feja Te luaj rol ne shtet duhet Te luftohet Nga shteti dhe shoqria.

toni21.08.2012/09:23

kohes se fundit nuk e dim se qa kemi qen qa jemi dhe nuk e dim se qa do të jem dhe kjo eshte shum shum e rezikshme me humb identitetin kombetar dhe kjo ka fillu te na ndodh qe nje koh .

kaqaniku21.08.2012/09:19

Ktu shteti duhet te veproj ti shkatrroj kto organizata per ndryshe do te na kushtojn dhum...