Lind foshnjën me gjashtë këmbë

Publikuar: 15.04.2012 - 18:51

Islamabad, 15 prill – Nė qytetin Sukur nė Pakistana ka lindur njė foshnje e shėndoshė, por me gjashtė kėmbė. Mjekėt njoftuan se foshnja dhe nėna e tij janė mirė me shėndet, por foshnja kėrkon mė shumė kujdes pėr arsye tė rrezikut nga infektimet, transmeton portali “All Voices”.

Babi i foshnjės, Imran Sheik, qė zaten ėshtė infermier nė pajisjen e rėntgenit, nuk ka besuar kur ka dėgjuar pėr lajmin.

Gruaja e tij pati njė lindje tė komplikuar dhe mjekėt u detyruan ta operonin.

Mjekėt i thanė Sheikut se foshnjės mund t’i hiqen kėmbėt e tepėrta, por qė ėshtė e domosdoshme qė pėr kėtė tė dėrgohet nė Karaēi, ish-kryeqytetin e Pakistanit.

Babi i fėmijės nuk ka tė ardhura tė mjaftueshme pėr rrugėtim tė tillė, kėshtu qė tash pėr tash foshnjėn dhe gruan e vet u detyrua t’i dėrgojė nė shtėpi. 

Ai iu dėrgoi autoriteteve lutjen pėr ndihmė financiare dhe pasi bėhet fjalė pėr njė ēudi mjekėsore, Sheiku shpreson se do tė ndihmohet nga autoritetet shtetėrore, organizatat joqeveritare dhe filantropė tė ndryshėm. 

Ēifti ėshtė i martuar prej katėr vjetėsh dhe kjo ishte foshnja e parė e tyre.