Pamje magjepsëse të Tokës nga hapësira

Publikuar: 14.11.2011 - 14:06

Washington, 14 nėntor - Astronautėt e Stacionit Ndėrkombėtar Hapėsinor, i cili lėviz nė orbitėn 350 km larg sipėrfaqes sė Tokės, arritėn tė pasqyrojnė fotografitė mė tė qarta tė Tokės, tė bėra deri tani, transmeton “Start” njoftimet e medieve.

Fotografitė e publikuara nga Zyra Hapėsinore Amerikane, NASA , janė bėrė me ndihmėn e kamerave tė veēanta tė pajisura me njė teknologji tė ulėt drite nga ana e astronautėve gjatė udhėtimit tė bėrė nė mes muajve gusht dhe tetor.

Fotografitė janė shndėrruar nė njė videoklip nga ana e laboratorit tė analizave dhe pamjes shkencore tė NASA-s, nė kuadrin e ekperimenteve vėzhguese tė Tokės. 

Nė fotot e publikuara tė magjepsin dritat shumėngjyrėshe tė qyteteve, retė, shkreptimat e vetėtimave dhe aurorat mahnitėse me ngjyrė jeshile dhe bojė qielli. Po ashtu, dallohen qartė sipėrfaqet e pamatura tė oqeaneve dhe shkretėtirave.

 

liridon daka15.11.2011/10:04

qa asht kjo zjarr i rrezikshem