60 mijë franga dënimi për lokalet që lejojnë pirjen e duhanit

Publikuar: 16.06.2013 - 12:00

Gjenevė, 16 qershor - Restorantet nė Gjenevė qė tolerojnė pirjen e duhanit duhet tė shikojnė thellė nė xhepat e tyre.

 Restorantet, tė cilėt nuk ndėrhyjnė kur mysafirėt e tyre tymosin duhan, nė tė ardhmen do tė paguajnė gjoba shumė tė larta, madje 60 mijė franga zvicerane propozohet tė jetė njė gjobė pėr shkelsit e ligjit antiduhan.

Qeveria kantonale e Gjenevės dėshiron tė ndjekė restorantet qė tolerojnė pirjen e duhanit me gjithė masat e ndalimit.

"Ne kemi zbuluar disa institucione qė qėllimisht injorojnė ligjin nė mėnyrė tė pėrsėritur", thotė drejtori pėr Shėndetėsi i Gjenevės, Pierre-Franēois, transmeton albinfo.

Aktualisht baret dhe pronarėt e klubeve dėnohen me gjoba ndėrmjet 100 deri nė 1,000 franga, dėnime qė duket  tė jenė mė pak tė “frikshme”. Amendamenti i ligjit tashmė ėshtė para parlamentit kantonal.

Pascal Diethelm, president i organizatės kundėr duhanit  “OxyRomandie”, ėshtė i kėnaqur me masėn e propozuar. Ai thotė pėr "Tribune de Genčve" se kjo ėshtė e domosdoshme, ngase shumė bare dhe klube nate shkelin ligjin".