Tigri miqësohet me dhinë

Publikuar: 31.05.2013 - 13:30

Ky ėshtė tregimi mbi thyerjen e barrierave ndėrmjet armiqve natyralė nė mbretėrinė e kafshėve. Njė tigėr i uritur ka dėshmuar se dashuria dhe miqėsia pėr tė janė mė tė rėndėsishme se barku i mbushur.

Tigri i Bengalit i quajtur Bangaram ka shpėtuar qė klysh, pasi mbeti jetim mė 2009, kur iu zhduk e ėma. Ai u gjet nė njė zonė tė pyjeve tė Dabas dhe qysh atėherė ndodhet nė njė strehimore pėr kafshėt e egra.

Njė ditė, kur kishte ardhur koha e drekės, Bangarami tregoi se jo vetėm e kishte braktisur xhunglėn, por edhe ligjet e xhunglės pėr tė nuk vlenin mė. 

Personeli kishte planifikuar qė tigrin, sapo tė bėhet i pavarur, t kthejė nė natyrė, prandaj ia kishin kultivuar  instinktin e origjinės duke i lejuar tė gjuante prenė, tė cilėn paraprakisht e kishin lėshuar nė rezervat. Pėr atė ditė nė meny kishte pasur dhi, por kjo drekė kishte pėsuar kthesė tė papritur. Nė vend se ta hante, Bangarmi ishte miqėsuar me tė.

Ndonėse ishte i uritur, tigri kishte kaluar dy ditė duke luajtur me dhinė, pa dhėnė asnjė shenjė armiqėsie a agresiviteti.

Ky zhvillim i pazakonshėm kishte bėrė qė personeli tė mėdyshje nėse duhej qė tigri me prirje miqėsore do tė mund tė mbijetonte nė natyrė, prandaj pėr njė kohė vendosi tė shtyjė pėr njė kohė kthimin e tij nė xhungėl.