”I paftuari” i dasmës

Publikuar: 31.05.2013 - 09:51

Fotografitė janė njė prej momenteve mė tė rėndėsishme tė njė martese.

Albumet qė ēiftet zgjedhin tė bėjnė me rastin e kėsaj dite tė shėnuar, janė tė destinuar tė mbeten si kujtimi mė i mirė pėr fėmijėt e ardhshėm, ndėrsa pėrzgjedhja e destinacioneve sa mė piktoreske, konsiderohet si njė “fillim i mbarė”, i njė jete tė re.

Megjithatė, njė ēift amerikanėsh kishin njė ide shumė mė tė veēantė, pėr kujtimin qė duan tė “trashėgojnė” nga lidhja e tyre nė martesė.

Katie Young, 23 vjeē dhe James Loėder, 21, u martuan mė parė gjatė muajit maj nė Luisiana, SHBA dhe ata porositėn tė ftuarit qė nė njė prej fotove tė martesės, tė improvizonin frikė dhe njė arratisje masive.

Pak e kuptuan se cili ishte qėllimi i ēiftit, por dhėndri, i apasionuar pas dinosaurve kishte njė ide tepėr tė veēantė.

Me njė program kompiuterik, ai i shtoi fotos sė martesės sė tij njė dinosaur gjigant, qė nė mėnyrė perfekte sinkronizohet me llahtarinė qė tė ftuarit improvizuan pa e ditur se pėrse.

Kėshtu, James do tė ketė mundėsinė qė “tė mburret” tek fėmijėt e tij tė ardhshėm, se arriti t’i mbijetonte nė ditėn e martesės sė tij, sulmi tė “Tiranosaurit Rex”, mė i egri dhe i frikshmi, i kėsaj specie tė zhdukur qė popullonte dikur Tokėn.