Ferrari i vitit 1953 u shit për 8.8 milionë euro

Publikuar: 30.05.2013 - 22:35

Njė ekzemplar i rrallė i Ferrarit nga vitit 1953 u shit vikendin e shkuar pėr 8.8 milionė euro, raportoi sot portal belg “Rtbf”.

Vetura ėshtė shitur nė njė aukcion tė organizuar nga shtėpia e aukcioneve “RM”.

Bė het fjalė pėr njė nga tri modele garuese “375 MM”, qė nė vitin 1953 kanė qenė nė shtegun Le Man, dhe po atė vit kanė marrė pjesė nė garat e qėndrueshmėrisė nėpėr rrugėt e Belgjikės, Italisė dhe Meksikos.

As optimistėt mė tė mėdhenj nuk kanė parashikuar qė ēmimi tė shkojė mbi 5 milionė euro, por nė njė konkurrencė tė madhe tė pjesėmarrėsve nė aukcion fitoi njė qytetar britanik, adhurues i pasionuar i automjeteve italiane tė Ferrarit.

Nė aukcion pati edhe modele tė tjera tė kėtij prodhuesi italian tė automobilave, por asnjė nga ta nuk arriti ta qesė nė hije modelin garues tė vjetėr gjashtė dekada.