Eshtrat e tmerrit të tankistëve

Publikuar: 18.04.2013 - 20:44

Eshtrat e Kurt Knispel, i njohur ndryshe nė vitet e Luftės sė Dytė Botėrore si “tanksiti snajper”, u gjetėn nė njė varr masiv tė ushtarėve nazistė nė Republikėn Ēeke. Eshtrat e tij u gjetėn nė njė varrezė masive tė ushtarėve nazistė nė Republikėn Ēeke.

Tankisti Knispel ishte tmerri i kundėrshtarėve nė fushė-betejė. Ai me tankun e tij ka regjistruar tė paktėn 168 kundėrshtarė tė rrėzuar, ndėrsa raportimet thonė se ky numėr shkon deri nė 195 tė tillė.

Pikėrisht aftėsia e tij nė drejtimin e tankut dhe eliminimin e kundėrshtarėve e bėnė tė famshėm mes trupave naziste. Nisur nga kėto aftėsi ai nuk ishte “njė ushtar i thjeshtė nazist” dhe eprorėt e toleronin shpesh nė paraqitje.

Ai mbante mjekėr dhe flokė tė gjatė dhe disa herė ishte nė qendėr tė zėnkave me eprorėt, madje nė njė rast raportohet se kishte goditur njė oficer pasi ky i fundit po keqtrajtonte njė ushtar rus tė zėnė rob.

Pikėrisht sjellja e tij e pengoi atė tė ngjiste shkallėt e karrierės, madje kronikanėt e luftės jo rrallė herė shkruajnė se Knispel ua faturonte shokėve tė betejės sukseset qė i arrinte vetė. Flitet se nė njė rast ai kishte eliminuar njė tank sovjetik nga 3 mijė metra distancė.

Ai u plagos rėndė dhe mė pas vdiq 10 ditė nga pėrfundimi i Luftės sė Dytė Botėrore nė moshėn 23-vjeēare.