Nëna lind foshnjën në mes të rrugës!

Publikuar: 18.04.2013 - 18:15

Cyrih 18 prill - Nė Rüti tė Cyrihut njė grua ka sjellė nė jetė fėmijė e saj nė mes tė rrugės! Fėmija ka ardhur plotėsisht nė befasi. Vetė e ėma, pasi qė e ka lindur, e ka dėrguar foshnjėn nė ambulancė. Mjekja u ka dhėnė ndihmėn e parė nėnės dhe foshnjės dhe pastaj ka alarmuar shėrbimin e shpėtimit, transmeton albinfo.

Ai ka ardhur pastaj me dy makina – njėrėn pėr nėnėn dhe tjetrėn pėr foshnjėn. Por ndėrkaq foshnja ėshtė dashur tė transportohet pėr nė spital me helikopterin e ndihmės sė shpejtė Rega, ndėrsa nėna, me autoabulancė. Sipas pėrshtypjes sė parė tė personelit shėndetėsor tė dy janė nė gjendje tė mirė shėndetesore, shkruan news.ch.

Edhe pėr njė shpėtimtar profesional si z. Wagner, qė punon prej 18 vitesh nė kėtė shėrbim, njė rast si ky ka qenė krejtėsisht i veēantė. Ai nuk ka pėrjetuar deri mė tash diēka tė tillė.