Me një SMS mund të ndahesh nga gruaja

Publikuar: 27.03.2013 - 11:15

Nėse burri i dėrgon gruas SMS, nė tė cilėn gjendet fjala ‘divorc’, kjo mjafton qė shkurorėzimi tė jetė i vlefshėm nė Dubai.

Nga Departamenti i ēėshtjeve islamike dhe aktiviteteve bamirėse thonė se kjo ēėshtje ėshtė ngritur, pasi njė burrė ka dashur tė dijė nėse njė SMS, pėrmes tė cilit e ka njoftuar gruan pėr divorc, ėshtė i mjaftueshėm qė ndarja tė jetė e vlefshme sipas sheriatit, transmeton gazeta arabe Al Ittihad.

Burri ishte zėnė me gruan e tij dhe mė pas ajo kishte shkuar nė shtėpi tė prindėrve. Ai ka shkuar atje pėr t’i thėnė se po ndahet nga ajo, por ka pasuar njė tjetėr pėrleshje, gjatė tė cilės ai po ashtu i ka thėnė se kėrkon divorc. Dhe nė fund e ka informuar edhe njė herė me SMS pėr vendimin e tij, gjė qė e ka plotėsuar kėrkesėn (sipas sheriatit) qė njė vendim ėshtė i vlefshėm nėse thuhet tri herė.

Dijetarėt islamė kanė thėnė se edhe pse shpallja e shkurorėzimit nė njė moment zemėrimi nuk vlen, njė SMS i tillė mund tė jetė i vlefshėm, nėse burri e ka shkruar nė moment qetėsie.