Kapi peshkun me dhëmbë “njeriu”!

Publikuar: 26.03.2013 - 13:12

Florida, 26 mars – Njė turist irlandez u befasua tepėr shumė kur nė Florida kapi njė peshk, qė kishte tė gjitha gjymtyrėt e peshkut, por dhėmbėt e tij ngjanin fare nė ata tė njeriut.

Peshku, emri latin i tė cilit ėshtė Archosargus probatocephalus, kurse amerikanėt e quajnė "sheepshead" (kokėdele) ėshtė i veēantė sepse ka nofulla me plot dhėmbė  si tė gjithė gjitarėt.

Njė unikat tė tillė e kapi peshkatari nga Irlanda, i cili ndodhej pėr pushim nė Florida (ShBA). Kur ra nė rrjet, peshku u pėrpoq tė s’lirohet me dhėmbė, megjithatė pėrfundoi nė pjatėn e peshkatarit.

“Kokėdelja” mund tė arrijė gjatėsinė 75 centrimetra, Ushqehet me gaforre dhe guaca, kurse dhėmbėt i janė zhvilluar nė mėnyrė qė t’i bluajė ‘karrocatat”  e tyre. 

Alban28.03.2013/13:06

nket foton e dyt me sa pe shoh une e paska qu te dentisti i dhomve ja paska rregullu dhom .....