Në Rusi u gjet një smerald njëkilogramësh

Publikuar: 25.03.2013 - 11:38

Sverdllovsk , 25 mars - Njė smerald unikal njėkilogramėsh u nxor nga vendburimi Mallishevskoje nė rajonin Sverdllovsk (nė Urale), transmetoi njoftimin ZR. Gjetja pėrfaqėson nė vetvete njė kristal jashtėzakonisht tė bukur tė ēmuar nė formacion (shtresė minerare). Guri ėshtė gjysmė i tejdukshėm dhe me ngjyrė jeshile tė errėt.

Gjetja e ēmuar pėrmbush kriteret e unikales, me vlerėsimin e saj tani po merren specialistėt. Sipas traditės, kėtij guri tė rrallė duhet t’i vihet njė emėr, por atė nuk e kanė pėrcaktuar ende.

 

Gudaqi25.03.2013/13:21

Medet qysh se paskan gjet sllavet e jugut parase te jan shperngulur per ne Iliri. Ishin ba ma te pasun e ma te kulturum. Nuk na e kishin sjell maskarallëkun, hajninë e paftyrsinë. Kishim shpëtue prej ndikimit te keq te tyre, qe po na shoqron dita dites.