Fizikanët mësuan të lidhin ujin në nyje

Publikuar: 07.03.2013 - 15:01

Ēikago, 7 mars - Fizikanėt e Universitetit tė Ēikagos nė kushte laboratorike nga vorbulli i ujit krijuan njė nyje tė trefishtė. Kjo shėnoi herėn e parė tė arritjes sė kėsaj gjėje nė historinė e fizikės. Mė parė, supozonin vetėm teorikisht ekzistencėn e nyjeve tė ujit. Pėr mė tepėr, gjatė eksperimentit, shkencėtarėt arritėn tė vėzhgonin lėvizjen dhe prishjen e nyjeve tė ujit. Kjo ka njė rėndėsie tė madhe pėr studimin e Diellit dhe hidrodinamikės.

Pėr tė mundėsuar njė eksperiment tė tillė, shkencėtarėt pėrdorėn njė helikė me formė tė veēantė, e cila u krijua me ndihmėn e printerit 3D. Vėzhgimi i lėvizjes sė ujit, i shkaktuar nga helika, u mundėsua falė flluskave tė vogla tė ajrit.