Njëshekullori nuk dëshiron të pensionohet

Publikuar: 03.02.2013 - 17:45

Ndonėse i ka mbushur 100 vjet, britanikut Jim Clementsit as qė i shkon mendja tė pensionohet. Ai ishte pensionuar para 30 vjetėve, mirėpo pėr shkak tė monotonisė vendosi tė punėsohet sėrish.Clementsit tash ka filluar tė punojė dy herė nė javė nė njė firmė tė sistemeve tė alarmit, nė krahinėn angleze Essex.

Detyrat e tij nė kėtė vend tė punės janė tė rregullojė dokumentacionin, tė lajmėrohet nė telefon, si dhe tė fotokopjojė materiale tė ndryshme,.

“Jim ėshtė i pabesueshėm. Ende punon dy herė nė javė. Tė gjithė ata qė e shohin pėr herė tė parė nuk mund tė besojnė se ai i ka 100 vjet”, deklaroi pėr gazetėn „Mirror“ njė kolege e tij e punės, transmeton Albinfo.

Kolegėt e tij tė punės thonė se atij i pėlqen t’iu ndihmojė tė tjerėve, ndėrsa koleget thonė qė ai di edhe tė flirtojė.

Ky 100-vjeēar, i cili 19 vjet mė parė ka mbetur i ve, merret me sport dhe ėshtė shumė i lėvizshėm pėr moshėn qė ka.

Kur nuk ndodhet nė punė, Clements shkon nė peshkim, ose punon nė kopshtin e tij.