Vetura që kushton 3.5 milionë dollarë

Publikuar: 30.01.2013 - 21:24

Katar, 30 janar - Kėto ditė nė Qatar Motor Show do tė prezantohet automobili mė i shtrenjtė nė botė, i quajtur “Lykan hypersport”. Ai do tė kushtojė afėrsisht  3.5 milionė dollarė dhe ėshtė prodhuar nė Liban.

Pėr tė justifikuar ēmimin e veturės superluksoze, disenjatorėt e kanė zbukuruar atė nga brenda me ari dhe diamante.

Edhe ata me xhepa tė thellė do tė duhet tė shpejtojnė, ngase do tė prodhohen vetėm shtatė automobila tė tillė. Kjo super  veturė pėr 2.7 sekonda do tė mbėrrijė shpejtėsinė nga 0 nė 100 kilometra, kurse shpejtėsia maksimale e tij do tė jetė 390 km nė orė.

Motori ėshtė prodhuar nė kompaninė "W motors", e cila ėshtė e vendosur nė Bejrut, transmeton Albinfo.

Super vetura vihet nė lėvizje nga jo mė pak se 750 kuaj fuqi. Dizajnuesi libanez, Ralph Debas tha se pėr zhvillimin e  kėtij lloji tė veēantė i ėshtė dashur jo mė pak se gjashtė vjet.