Biçikletat e drunjta të Kongos

Publikuar: 30.01.2013 - 10:04

Goma, Kongo, 30 janar – Ėshtė mjet i pazakonshėm: biēikletė e drunjtė me dorėza tė mėdha, dy rrota druri, njė kornizė si trekėndėsh i shtypur dhe pa pedale. Nė tė nuk ka as ulėse.

“Chikudu” kongoleze duket sikur tė kishte dalė nga faqet e ndonjė libri me vizatime pėr fėmijė. Atė mund ta shohėsh kudo nėpėr rrugėt e pashtruara, nė lindje tė Republikės Demokratike tė Kongos.

Uzima Bahati (18) ishte fėmijė kur u bė drejtues i saj. Ai e la shkollėn kur i kishte rreth 12 vjet dhe i ka kaluar gjashtė vitet e fundit duke bartur ngarkesa tė mėdha me kėtė mjet tė pazakonshėm transporti.

“Mė ka ndihmuar shumė nė jetė, pėr shkak se ėshtė punė pa orar”, ka thėnė ai. “Sapo tė bėj para mjaftueshėm, mund tė shkoj nė shtėpi dhe tė blej ushqim”.

Ai krenohet aq shumė me “chikudun” e tij, saqė ka shpenzuar pesė dollarė – mė shumė se dyfishin e pagės mesatare ditore kėtu – pėr ngjyrė tė kafenjtė dhe brusha.

Me kujdesin mė tė madh, ai e ka shkruar numrin e tij tė celularit nė kėtė mjet, sė bashku me motot “Puna ėshtė punė” dhe “Mos flisni shumė”. Kjo e fundit, thotė ai, tregon se ai nuk mėrzitet se ēfarė mendojnė tjerėt pėr tė, madje edhe nėse e pėrqeshin.

Ngasėsit e tjerė tė “chikudus” i kanė lakmi Bahatit pėr shkak tė motoēikletės sė tij tė ngjyrosur, e cila, sipas standardeve kongoleze, ėshtė luks.

“Miqtė e mi qeshin, duke mė thėnė: Ke para pėr tė shpenzuar kot. Paratė qė i ke shpenzuar pėr ngjyrė ke mundur t’i shpenzosh pėr tė blerė diēka tė dobishme”, tregon ai. “Por, sado qė qeshin ata, unė nuk ndihem keq”.

Pėr njerėzit kėtu, “chikudu” simbolizon vendosmėrinė e madhe tė kongolezėve, pėr tė cilėt secili ushqim, secila kovė uji dhe secila tjegull pėr shtėpi duhet tė bartet nga njė vend te tjetri.

“Chikudus” janė mjete bartėse, pėr mirėmbajtjen e tė cilave nuk duhet edhe investim i madh. Varėsia e njerėzve ndaj tyre ėshtė dėshmi e varfėrisė sė njerėzve nė kėtė pjesė tė Kongos, pjesa mė e madhe e tė cilėve mbijetojnė me mė pak se dy dollarė nė ditė.

Ato pėrshtaten pėr mrekulli nė Goma, njė qytet prej njė milion banorėsh nė brigjet piktoreske tė liqenit Kivu.

“Biēikletat e zakonshme janė tė padobishme. Me to nuk mund tė bartėsh shumė dhe prishen tėrė kohėn”, thotė kushėriri i Bahatit, Cengi Byamungu, prodhues i “chikudu”-ve, i cili e montoi edhe makinėn me tė cilėn Bahati krenohet.

Nė kėtė pjesė, tė krahasosh “chikudun” me njė biēikletė tė zakonshme do tė ishte njėjtė si tė krahasoje njė kamion 10-tonėsh me “VW Beetle”.