Dënim për shkak të çmimeve të ndryshme të qethjes

Publikuar: 13.01.2013 - 10:33

Kopenhagen, 13 janar – Kėshilli pėr barazinė e qytetarėve nė Danimarkė ka konkludua se ėshtė shkelur Ligji pėr barazinė e qytetarėve nė rastin e njė gruaje e cila nuk ka mundur tė shkurtojė flokėt me tė njėjtin ēmim siē i shkurtojnė meshkujt, sado qė ka pasur flokė tė shkurtėra.Nė vendimin e publikuar nė sajtin e kėshillit thuhet se “ nuk ka arsyr qė salloni tė ekspozojė ēmimoren me ēmime tė ndryshme tė qethjes pėr gra dhe pėr meshkuj, me ē’rast nė ēmimore trajtohet vetėm gjinia e klientelės, por jo edhe lloji dhe pėrmasa e qethjes”.

Duke vlerėsuar se nė kėtė rast bėhet fjalė pėr diskriminim gjinor, Kėshilli ka marr vendim me tė cil[in i jepet tė drejtė gruas e cila kishte paraqitur ankesėn kundėr sallonit tė shkurtimit tė flokėve dhe e ka urdhėruar sallonin qė t’ia paguaj dėmshpėrblimin nė shumė rreth 335 euro.

bukur13.01.2013/12:13

shteti i forte

Toni13.01.2013/10:56

Ti i "linduri në perëndim" se paske kuptu sen artikullin, nuk asht e vërtet që komandojnë grat po po dojnë barazi si në kët rast, ku gruaja ka lyp barazi, ka lyp qmim të njëjt te frizeri si per burra si për gra kur gjatësia e flokëve asht e njëjt. Po ti koke burr shovinist siq po duket.

i linduri ne parendim13.01.2013/10:40

Ne europe komandojne femrat mashkujte jane ne rol te nje qeni endacak.