Balenat vrastare i shpëtoi nëna natyrë

Publikuar: 10.01.2013 - 21:54

Ottawa, 10 janar – Mediumet kanadeze ditėve tė fundit ndiqnin me kujdes fatin e 11 balenave tė ashtuquajtura vrastare (orka), qė ishin ngujuar nė akull nė gjirin Hudson nė verilindje tė Kanadasė. Nė fund e kumtuan edhe lajmin e mirė – balenat kanė shpėtuar nga akulli.

Si raporton agjencia franceze e lajmeve AFP, prefekti i fshatit Inukjuak tha se balenat kanė shpėtuar falė nėnės natyrė, pasi u ndėrruan rrymat detare, tė cilat balenat, dy orka tė rritura dhe nėntė vogėlushė tė tyre i ēuan nė det tė hapur tė papėrfshirė nga ngrirja.

Balenat ishin tė ngujuara nė akull tė paktėn dy ditė, kurse mbijetuan duke dalė herė njėra e herė tjetra nėpėr njė tė ēarė akulli pėr tė marrė frymė. Por tė ftohtit e madh rrezikonte ta mbyllte edhe atė vrimė akulli, andaj vendėsit kėrkuan ndihmė nga shteti, por deshėn edhe vet tė organizohen pėr shpėtimin e balenave. Ata u organizuan pėr tė ēarė akullin me sharra dhe turjela elektrike, duke pritur ardhjen e anijes akullthyese. 

muslimani12.01.2013/09:33

Natyra çdo herë ka bërë të veten,por këta dykëmbëshat po mundohen me u përzi?!

dona 10.01.2013/23:01

I ka shpetu I madhi zot

realisti10.01.2013/22:45

Ende jeni duke vazhduar me fryme ateiste "nena natyre..." Krijuesi i cdo sendi qe shohim dhe nuk shohim eshte ALLAHU!