Një francez fiton 101 milionë euro në loto

Publikuar: 23.12.2012 - 22:23

Paris, 23 dhjetor – Derisa njė pjesė e konsiderueshme e botės e priste nė ankth 21 dhjetorin e kėtij viti, hkaku i paralajmėrimeve pėr kiametin, kjo datė qėlloi tė ishte me fat tė madh pėr njė qytetar tė Francės, i cili ka qėlluar tė gjithė numrat fitues tė eurolotos dhe do t’i marrė saktėsisht 101 milionė e 835 mijė e 641 euro, sa ishin mbledhur nė fondin e “Euro Milion’s”. Si transmeton portali Albinfo, kėto para mjaftojnė pėr blerjen e 2.5 tonė ari.

Kjo ėshtė shuma e tretė mė e madhe e fituar qė nga fillimi i kėsaj loje tė fatit nė Francė.  Ēmimi rekorde nė Francė ishte 169 837 010 €  dhe ajo ishte fituar mė 13 nėntor 2012.

Lotoja “Euro Milion's” luhet nė nėntė shtete evropiane: Francė, Britani tė Madhe, Spanjė,  Luksemburg, Belgjikė, Zvicėr, Portugali, Irlandė dhe Austri.