Veshja për sukses

Publikuar: 22.12.2012 - 22:14

Manassas,(Virginia), 22 dhjetor - Njė ditė tė ēdo jave, mė shumė se 700 fėmijė shkojnė nė shkollėn Mayfield nė Manassas, tė shtetit tė Virxhinias, tė veshur si profesionistė.

Ata veshin kostume, kravata, fustane elegante apo funde dhe bluza. Kėto janė veshje shumė tė ndryshme nga pantallonat xhins apo pulovrat sportive qė shihen zakonisht nė klasat e shkollave amerikane.

Organizatorėt dhe mėsuesit shpresojnė qė programi "Veshje pėr sukses" tė mund tė pėrmirėsojė sjelljen e nxėnėsve si dhe arritjet nė shkollė e mė gjerė.

"Ēfarė do tė vesh sot pėr nė shkollė?" ėshtė pyetja qė Diana Otero i bėn vetes ēdo mėngjes, por jo tė hėnėn. Ajo ėshtė dita kur 10-vjeēarja zgjedh njė veshje tė bukur, qė e bėn tė ndihet e veēantė, raporton VoA.

Nė shkollė, Diana dhe tė tjerė nxėnės tė veshur mirė ndjekin orėt e zakonshme tė mėsimit pėr ditėn e hėnė si dhe zhvillojnė aktivitetet e tyre si ēdo ditė tjetėr.

Ky ėshtė viti i parė qė Diana merr pjesė nė programin “Veshje pėr sukses".

Kjo ėshtė ajo qė tėrhoqi edhe Shawn Arrigeo:

"Nėse ndjehesh mirė dhe mund tė rrish i ulur nė mėnyrė tė rehatshme, atėherė nuk do tė ketė asnjė problem me pėrqėndrimin."

Shawn thotė se ai ka rezultate mė tė mira kur vishet kėshtu.

"Mė bėn tė ndihem mė i pjekur."

Kjo gjithashtu e bėn atė tė duket si njė prej modeleve tė tij, drejtori i shkollės Jeff Abt. Zoti Abt prezantoi programin tre vjet mė parė:

"Mendoj se kjo krijon njė atmosferė nė tė cilėn nxėnėsit thonė:"U mundova tė vishem nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme, prandaj do tė bėj maksimumin sot."

Erika Redler ėshtė njė nga mėsueset e shkollės. Ajo thotė se tė hėnave sheh ndryshim tė madh nė sjelljen e nxėnėsve, qė thotė:

"Fėmijėt qė vishen pėr sukses janė qė herėt nė mėngjes nė gjendje tė mirė psikologjike, duke qėndruar me shpinėn drejt e me kokėn lart. Ata e fillojnė ditėn mirė. Kur kanė atė qėndrim, edhe sjellja e tyre ėshtė zakonisht mė e mirė, gjatė pjesės tjetėr tė ditės."

Erika Redler mendon se programi ėshtė njė mundėsi pėr tė inkurajuar nxėnėsit ta shohin veten me mė shumė seriozitet dhe pėr tė pėrmirėsuar notat e tyre:

"Nėse i marrin gjėrat seriozisht, nxėnėsit janė mė tė efektshėm nė objektivat e tyre, pra do tė kenė rezultate mė tė mira kėtu nė shkollė. Por unė mendoj se ne jemi ende duke punuar nė rrugėn drejt atij qėllimi."

Kjo ėshtė arsyeja qė nė muret e korridoreve tė shkollės janė vendosur njoftime rreth programit “Veshje pėr sukses”, tė cilat inkurajojnė nxėnėsit tė marrin pjesė nė program. Zoti Abt thotė se pėr veshjet e sė hėnės nuk janė tė domosdoshme rroba tė reja apo tė shtrenjta.

Drejtori Abt shpreson qė mėsimet qė nxėnėsit do tė nxjerrin nėpėrmjet kėtij programi do t’i ndihmojnė ata tė marrin vendime mė tė mira gjatė shkollės sė mesme si dhe pas diplomimit:

"Nėse shkon nė njė intervistė pune, zakonisht kontrollon dollapin me mendimin: “Cila ėshtė veshja mė e duhur, qė do tė mė ndihmonte t’i tregoj intervistuesit qė unė jam personi mė i mirė pėr kėtė punė?”

Nxėnėsit e tij janė duke praktikuar shpesh t’i pėrgjigjen kėsaj pyetjeje tani, ndėrkohė qė argėtohen duke u veshur me kujdes dhe duke u ndjerė si tė rritur.