Aeroplani i princit saudit, me hamam, sallon, sallë për koncerte

Publikuar: 22.12.2012 - 12:44

Riad, 22 dhjetor – Princi suadit Alvalid bin Talal-al Saud para tre vjetėve ka porositur t’i punohet njė Airbus i tipit A380 “sipas masės sė tij”, i vlefshėm 240 milionė funte (mbi afro 300 milionė euro), qė ėshtė aeroplani mė i madh privat nė botė. Thuhet se princi nuk ka kursyer, pasi aeroplani i tij, pos tjerash, do tė ketė hamam klasik, sallon pėr koncerte, dhomė tė posaēme pėr lutje etj, lifti pėr ngjitje e zbritje nėpėr tre kate tė aeroplanit, vendparkimi pėr veturėn e tij luksoze Rols-Roys etj. .

Modeli i aeroplanit ėshtė i njėjtė me atė qė disponojnė kompanitė “Singapor Airlines” dhe “Emirates”, por pasi qė princit nuk i nevojiten 800 ulėse si pėr fluturimet ndėrkontinentale, ai kėtė hapėsirė do ta shfrytėzojė edhe pėr pesė apartamente luksoze brenda aeroplanit. Ky superaeroplan do t’i dorėzohet princit para kėtij ndėrrimi tė moteve.  

Ja se ēka do tė ketė ky aeroplan hiperluksoz: 

- shkallėt kryesore spirale dhe liftin qė do tė jetė nė shėrbim pėr tre kate dhe njėherėsh do tė jetė hyrje personale e princit

- sallėn e koncerteve me piano tė madhe dhe 10 ulėse

- hamamin nga mermeri tė trashėsisė prej vetėm 2 mm pėr peshė sa mė tė vogėl

- dhomėn pėr pushim me ekrane tė mėdha nė dysheme dhe mure, ku do mund tė shihen viset mbi tė cilat fluturohet

- sallėn e konferencave me njė tavolinė tė madhe, sipėrfaqja e tė cilės mund tė shndėrrohet nė taē-skrin

- pesė apartamente luksoze

- parkingun

- 20 ulėse qė shndėrrohen nė shtretėr.

Princ Alvalid ėshtė pronar edhe i njė jahti tė madh luksoz, me gjatėsi prej 84 metrave. 

ell26.12.2012/10:15

valla boll i qart koka.

Mixha24.12.2012/14:12

Veq nje bazen po i mungojka...

uki23.12.2012/23:29

O me mir eshte te i ndihmoj palestinezve,se te porosite kesi lluksi,po qfar muslimani eshte ky i shkret.

hiq se hiq23.12.2012/19:32

dikush le te knaqet

BMH.de23.12.2012/12:00

Ja maron Gjermani tana a gjermani knaqet me mujt me shku ne puneme kam apo edhe me bicikull. A ne gjermani kush jeton pa dallim feje kombi, askush nuk vune urije, sigurim shendetsor, banim etj.U mundova me pak fjal.
Faleminderit.

Muslimani23.12.2012/01:00

Subhanallah, ka thën Pejgamberi s a v s se disa të Pasur Allllahu do ti fus në xhehenm per pak sekonda dhe do ti nxjerr dhe do ti pyt o robi jem a je kon i knaqur dunja a tka mungu naj sed, keta pisa dot thon ke kemi qen më te pervujaturit... Allllahu e udhzoft ja dhasht hakun. kjo esht prej shenjave te kjametit kur kembezbathurit bejn gara në shtepi te larta..

Prekazi22.12.2012/22:31

a ka naj vajze ky far Princi ajo?