Elefantët rusë i shpëton vodka nga acari

Publikuar: 15.12.2012 - 20:56

Dy elefantė cirku u shpėtuan nga i ftohti siberian, duke i “ushqyer” me vodka. Kafshėt po transportoheshin nga njė cirk polak qė do tė jepte shfaqje nė Verilindje tė Federatės Ruse, por makina e tyre mori flakė gjatė njė aksidenti rrugor nė rajonin mė tė ftohtė rus, Novosibirsku. Mes temperaturave deri nė minus 40 gradė celsius, dy kafshėt e mėsuara me temperaturat e nxehta afrikane, pėsuan ngrirje gjymtyrėsh dhe veshėsh. Pėrgjegjėsit e transportit ngrohėn dy arka vodke tė pėrzierė me ujė dhe ua dhanė elefantėve pėr t’i konsumuar. Elefantėt mbijetuan nė ato kushte pėr mė shumė se 24 orė, pėrpara se tė siguruar njė tjetėr mėnyrė pėr tė transportuar kafshėt.