Shumica e mbi 100-vjeçarëve në Amerikë, gra

Publikuar: 12.12.2012 - 21:15

Washington, 12 dhjetor - Edhe pse tashmė ėshtė e ditur se gratė jetojnė mė gjatė se burrat, njė studim amerikan tregon se nė kategorinė e njerėzve mbi 100 vjeē, gratė bindshėm prijnė nė statistika, pasi nė ēdo mashkull 100-vjeēar vijnė pesė femra 100-vjeēare.

Sipas Entit tė Statistikave nė SHBA, qė mbėshtetet nė regjistrimin e popullsisė tė vitit 2010, nga 53 364 amerikanė mė tė vjetėr se 100 vjet, mė shumė se 80 pėr qind janė gra.

Sipas Librit botėror tė rekordeve “Guinness”, aktualisht banorja mė e vjetėr nė botė ėshtė 115-vjeēarja, Dina Manfredini, me origjinė nga Italia, e cila jeton nga 1920 nė Des Moines nė Iowa tė SHBA-sė, transmeton Albinfo.

Nė SHBA jetojnė 1.73 njėqindvjeēarė nė 10 000 banorė, nė Suedi 1.93, nė Francė 2.79 dhe nė Japoni 3.42 njėqindvjeēarė nė 10 000 banorė.