Grupi i gjakut përcakton karakterin dhe temperamentin e njerëzve

Publikuar: 14.11.2012 - 09:13

Nė Japoni ėshtė i pėrhapur besimi qė karakteri i personaliteti ėshtė i lidhur me grupin e gjakut, dhe kjo e dhėnė pėr dikė ka implikime tė mėdha nė fushėn e punės, dashurisė dhe jetės.

Grupi i gjakut, siē konsiderohet nė Japoni, pėrcakton temperamentin dhe karakterin, dhe shpesh mund tė dėgjohet pyetja – “Ēfarė grup gjaku ke”, pavarėsisht a ėshtė fjala pėr gjetjen e partnerit tė jetės ose aplikimit nė punė.

Siē besohet nė Japoni, personat me grupin A tė gjakut janė tė ndjeshėm, perfeksionistė dhe lojtarė tė mirė ekipor, por pėr sė tepėrmi anksioz, pėrcjell BBC.

Personat tė cilėt kanė grupin 0 tė gjakut janė kureshtarė dhe bujar, por edhe kokėfortė, personat me grupin AB janė misterioz dhe tė paparashikueshėm, ndėrsa ata me grupin B tė gėzuar por edhe ekscentrik, individualistė dhe egoist.

Rreth 40 pėr qind e popullatės japoneze kanė grupin e gjakut A, ndėrsa 30 pėr qind grupin 0, derisa vetėm 20 pėr qind grupin B, dhe pjesa e mbetur prej 10 pėr qind janė AB.

Katėr libra qė pėrshkruajnė grupet e ndryshme tė gjakut dhe karakteristikat e tyre janė bėrė sensacion i vėrtetė nė Japoni, ku janė shitur nė pesė milionė kopje. Emisionet televizive tė mėngjesit, revistat dhe gazeta shpesh publikojnė parashikime sipas grupit tė gjakut dhe shqyrtojnė raportet nė mes njerėzve me grupe tė caktuara tė gjakut.

Shumė agjenci pėr gjetjen e partnerėve sė pari marrin parasysh grupin e gjakut, por edhe animacionet dhe stript e popullarizuar, sikurse edhe videolojėrat shpesh pėrmendin grupin e gjakut.

Ekziston njė industri e tėrė e cila merret me produktet e lidhura me grupin e gjakut, dhe kėshtu edhe pijet, ēamēakėzėt, kripėrat pėr vaskė, madje edhe prezervativėt pėr grup tė caktuar. Grupi i gjakut thjesht pėrcaktohet me nivelin e proteinave nė gjak. Edhe pse shkencėtarėt rregullisht i hedhin poshtė besimet e tilla, ato janė ende shumė tė popullarizuara nė Japoni.

Njė nga arsyet pėr popullaritet kaq tė madh ėshtė qė shoqėria japoneze, relativisht uniforme dhe homogjene, nė kėtė mėnyrė ndahet nė grupe lehtėsisht tė dallueshme.

Nė korrik tė vitit 2011 ministri pėr rekonstruktim Ryu Matsumoto ka dhėnė dorėheqje pėr  shkak tė kritikave qė ka bėrė disa deklarata tė papėrshtatshme nė llogari tė viktimave tė fatkeqėsive natyrore, pėr ē’gjė ai ka fajėsuar – grupin e vet tė gjakut?!

“Nuk kam mundur tė shprehem dhe mė kanė munguar fjalėt. Grupi im i gjakut ėshtė B, ēka do tė thotė qė jam i pakėndshėm dhe impulsiv”, ka thėnė ai.

Sistemin ABO tė grupeve tė gjakut nė vitin 1901 e ka zbuluar shkencėtari austriak Karl Landsteiner. Hulumtimi i tij, pėr tė cilėn ka marrė shpėrblimin “Nobel” ka mundėsuar transfuzion tė sigurt tė gjakut.

Tė ashtuquajturit teoricienė eugjenikė mė vonė kanė pėrdorur hulumtimet e tij nė mes dy luftėrave, veēanėrisht nazistėt tė cilėt kanė zhvilluar kėshtu idenė e supremacisė sė racės. Atyre u ėshtė bashkangjitur edhe qeveria militariste e Japonisė nė vitin 1930, e cila gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ka formuar grupe luftimi nė kuadėr tė ushtrisė sipas grupit tė gjakut.

Ekipi femėror japonez nė softball nė Olimpiadėn nė Peking ka pėrdorur teoritė pėr grupet e gjakut pėr t’ia pėrshtatur treningun ēdo lojtareje. Disa kopshte fėmijėsh kanė adaptuar metodat e mėsimit sipas grupeve tė gjakut, por madje dhe kompanitė e mėdha marrin vendime mbi tė punėsuarit nė bazė tė grupit tė gjakut.

Dikur kompania Mitsubishi Electric ka njoftuar  formimin e ekipit tė cilin do ta pėrbėnin vetėm njerėzit me grupin e gjakut AB sepse janė “tė aftė pėr tė planifikuar”. Kjo ndikon nė mėnyrė tė pabesueshme edhe nė politikė. Njė ish-kryeministėr e ka konsideruar tė rėndėsishme pėr tė publikuar nė profilin e vet personal qė i takon grupit A derisa rivali i tij opozitar i takon grupit B.

Megjithatė, ky besim shpesh manifestohet edhe si paragjykim dhe diskriminim. Kjo ėshtė bėrė aq e shpeshtė sa qė japonezėt kanė formuar ekipet tė cilat quhen "bura-hara", qė do tė thotė maltretim sipas grupit tė gjakut.

Raste tė njohura tė diskriminimit janė njerėzit me grupin A dhe AB tė gjakut veēanėrisht fėmijėt janė tė ekspozuar ndaj maltretimit, pastaj pėrfundohen edhe lidhjet e dashurisė pėr shkak tė kėsaj, ndėrsa disa individė mund tė humbin edhe punėn.

Pavarėsisht paralajmėrimeve, shumė punėdhėnės ende kėrkojnė qė personi i cili kėrkon punė tė tregojė se cilit grup tė gjakut i takon, pohon Terumitsu Maekawa, profesori i religjionit komparativ nė Universitetin Asia nė Tokio, autor i disa librave pėr grupet e gjakut.

Nė perėndim personat me grupin “O” dhe “A” e pėrbėjnė gati 85 pėr qind tė popullatės, derisa nė Indi dhe Azi dominojnė personat e grupit B, ndėrsa Japonia ėshtė e pazakontė nė kėtė drejtim sepse ka shumė variante.

“Shoqėritė nė tė cilat dominon grupi A janė tė prira pėr tė qenė monoteistike, siē janė krishterimi dhe judaizmi, me ndjenja tė forta pėr normat shoqėrore, derisa shoqėritė me shumicėn e grupeve B janė tė prira ndaj politeizmit, siē janė budizmi dhe hinduizmi, me shumė Zota dhe ata besojnė qė tė gjithė njerėzit janė tė ndryshėm”, tha Maekawa.