Kultivoi kokën e qepës 8 kilogramësh (video)

Publikuar: 18.09.2012 - 15:02

Londėr, 18 shtator -  Britaniku Peter Glassboro  mund tė jetė kampion i perimtarisė. Siē shkruan "Daily Mail", ky 68 vjeēar, pensionist, ka prodhuar qepėn mė tė madhe, koka e tė cilės peshon 8,19 kilogramė, duke thyer kėshtu rekordin personal tė vjetshėm pėr 56 gramė.

Glassboro nė panairin tė hortikulturės nė Harogate ekspozoi kokėn e njė lakre, qė vetė e kishte kultivuar, tė rėndė 37 kilogramėsh si dhe njė kungull mbi 54 kilogramėsh.

Nė fillim tė vitit prodhoi karotėn mė tė gjatė nė botė, 5,6 metrash, qė ėshtė 36 herė mė e gjatė se karota e zakonshme.