Ndërron jetë sportisti më i shkurtër në botë

Publikuar: 14.09.2012 - 13:40

Aditya “Romeo” Dev, sportisti mė i shkurtėr nė botė nga India ndėrroi jetė ditėn e enjte, nė moshėn 23-vjeēare, pėr shkak tė njė hemoragjie nė tru, transmeton Start njoftimin.

Aditya “Romeo” Dev, njė “bodybuilder” me gjatėsi prej 80 centimetrash dhe me peshė prej vetėm dhjetė kilogramėsh, ndihej nė formė tė shkėlqyer dhe ishte stėrvitur si ēdo ditė, pėrpara se tė humbte ndjenjat gjatė mbrėmjes.

Ai humbi jetėn nė spital nė krahinėt e Punjabit nė Indi dhe mjekėt pėrcaktuan se Dev kishte vuajtur njė hemoragji nė tru, si rrjedhojė e njė sindrome nga e cila vuante prej disa vitesh.

“Ndonėse mjekėt na kishin paralajmėruar se me gjendjen e tij fizike mund tė mos jetonte shumė gjatė, kjo ėshtė njė humbje katastrofike pėr familjen tonė. Do ta vajtojmė gjithmonė humbjen e Dev, njeriut qė na bėnte tė gjithėve tė buzėqeshur dhe tė lumtur”, deklaroi babai i tij i hidhėruar nė njė gazetė vendase.

Ndonėse Dev lindi me njė formė tė rrallė tė nanizmit, ai nuk e ka asnjėherė sėmundjen qė ta mposhte.

Ndonėse peshonte pak mė shumė se nėntė kilogram, 23-vjeēari arrinte tė ngrinte girat 1,5 kilogramėsh, tė bėnte paralele dhe kishte punuar shumė pėr tė krijuar njė formė tė plotė muskulore, ashtu si njė “bodybuilder” i vėrtetė.