Japonezët kanë shpikur syzet dietale (video)

Profesori Michitaka Hiroshi (djathtas) me shpikjen e tij
Publikuar: 07.06.2012 - 11:30

Tokio, 7 qershor -  Shkencėtarėt japonezė  nė Universitetin e Tokios kanė zbuluar syzet tė cilat, siē thonė ata, do t’u ndihmojnė njerėzve tė heqin kilogramėt e tepėrt. Syzet shfrytėzojnė teknologjinė kompjuterike e cila pėrdoruesit i krijon iluzionin se po han racion mė tė madh e mė tė shijshėm.  Nė syze montohet njė kamerė e cila paraqet ushqimin tė zmadhuar dhe kėshtu mashtron trurin me perceptim tė gabuar.

Syzet mund tė ndryshojnė edhe shijen e ushqimit pėrmes gypthit qė dėrgon drejtpėrdrejt erėn e kėndshme nė hundė, dhe kėshtu ushqimi duket mė i shijshėm.“Asesoari” i ri ėshtė eksperimentuar nė njė grup vullnetarėsh, tė cilėt kishin konsumuar gati dhjetė pėr qind ushqim mė pak se ata qė nuk kishin bartur syze.Mėnyra se si t’i mashtrojmė ndijimet e ndryshme ose si tė ndikojmė nė to pėrmes kompjuterit ėshtė shumė e rėndėsishme pėr studimin e realitetit virtual – i tha AFP-sė hulumtuesi prof. Michitaka Hiroshi, duke shtuar se “realiteti ndodhet nė trurin tonė“

Shkencėtarėt japonezė ende nuk planifikojnė komercializimin e zbulimit tė tyre, por mendojnė tė hulumtojnė nėse njerėzit qė dėshirojnė tė humbin kilogramė a mund tė pėrdorin kėto syze.