“Supervullkani” do të sjellë fundin e botës

Publikuar: 31.05.2012 - 20:36

Shpėrthimi i njė “supervullkani”, njė fenomen natyror nė gjendje qė tė shfarrosė qytetėrimin nga faqja e planetit, ėshtė njė ngjarje qė ndodh shumė mė shpesh nga sa mendohet.

Ndėrsa njė meteor si ai qė besohet se i dha fund jetės sė dinosaurve godet planetin mesatarisht njė herė nė 70 mijė vjet, vullkane gjigante ndodhin njė herė nė disa mijėra vjet, por njė shpėrthim i tillė mund tė formohet edhe brenda disa qindra viteve, tregojnė studimet e reja.

Lajmi i keq pėr tė gjithė ėshtė se shkencėtarėt besojnė se njė vullkan tejet i fuqishėm ėshtė duke u formuar nėn parkun kombėtar tė “Yellowstone” nė SHBA.

Nėse parashikimet dalin tė vėrteta, dy tė tretat e SHBA-sė do tė mbuloheshin nga pluhuri dhe do tė bėheshin tė pabanueshme, ndėrsa epoka e akullnajave do tė rikthehej si pasojė e ftohjes drastike qė do tė shkaktohej nga akumulimi i reve vullkanike, qė do tė pengojnė dritėn e diellit.

Nė tė shkuarėn, shkencėtarėt besonin se grumbullimi i magmės dhe formimi i presionit pėr shpėrthimin e saj kėrkonte 100-200 mijė vite pėr t’u formuar.

Megjithatė, studimet e reja tregojnė se koha e nevojshme pėr shpėrthimin mund tė jetė shumė e shkurtėr nga sa besohej dhe qė prej vitit 2004, njė masė llave po rritet me shpejtėsi rekord dhjetė kilometra nėn tokėn e “Yellowstone”.

Lajmi i ka ridhėnė jetė teorive se fundi i botės ėshtė i afėrt, midis tė cilave edhe teorive se ai mund tė ndodhė nė 21 dhjetor 2012, sipas njė date tė dhėnė nga njė kalendar i fiseve antike maja pėr fundin e qytetėrimit dhe i portretizuar nė film nė njė prej veprave mė tė suksesshme tė Hollivudit (filmi “2012”).

 

lauri 07.09.2012/11:05

o ka mu ba se pse spo dijn shkenctaret a nuk e kan koken e shqiptarit

driton03.06.2012/11:22

hajdi në kosov mos tjav nin,veq merrni paret me veti se ju presim ,dyert qel i keni.

rijona03.06.2012/10:23

oo edhe ne shpellen e gadimes thuhet qe kur te bashkohen dy guret e quajtur romeo dhe xhulieta do te behet fundi botes po nuk beson askush

Ingjinjeri02.06.2012/22:42

Une mendoj se shkenca mund ti parashoh gjerat por kur eshte fjala per parashikimin e termeteve dhe vullkaneve ,akoma nuk ka mundesi me dhene parashikime precize keshtu qe kjo eshte vetem nje hipotez dhe asgje me teper.

trta mrrta01.06.2012/11:58

a mos pe la gjith ket pasria
hahaaaaaaaaaaaaa.

bedri85@hotmail.com01.06.2012/10:02

hajde rren hajde njiher u shty pe 112 vjet tasht paska mu ba po leni bre keto rrena se keta veq pare marri krejt rrena jan

luki01.06.2012/09:49

ma keq per ata qe jan te dashurum nese bohet qashtu

afrim sikletgjiju01.06.2012/09:48

kta shkectart nuk dijn asgja. Kisha me i pyet une veq nji pyetje. Kah zjarri e pa hargjueshem ne berthamen e tokes?. Veq mos te me thuajn se ska zot seee ka.

Donat Tresha01.06.2012/09:39

Boll mire, po e din edhe prej kah me ja nise

mehmet hyseni01.06.2012/08:05

keto parashikimet jan anrra. E anrrat jan te pa verteta. Te pa vertetat jan genjeshter. E genjshtrat jan rrena. E rrenat jan Fjal jo te sakta.E fjal jo te sakta jan fjal boshe.e fjal boshe jan hajt tje futum dyqysh nashta e han foren poplli e na marrum pare.... etj KY ASHT VULLKANI SI TE PERVELON.

beni 01.06.2012/06:50

un kam menduar se me 21 dhjetor do na merr uj kisha frik nga te ftohtit tash me vullkan shum mir bile nxeht e paskem
ishalla me kallajllak

tepri i ka shku31.05.2012/23:39

MIRE PO U BOJKA SE SHUME NJERI PO E LYP.E KA BA NJE PASURI,1 KERR,1 SHPI ETJ...E ZOTIN S'PO E DIJN HAK SHUMICA E NJERZVE..PLUS ASAJ MENDJA E MADHE..E NUK PO E DIJN QE KUR KE LUFTA ME 1999 ZANI S'IU KA NI SHUMICESjane hi n'dimi t'grave...E TASH S'PO PREKIN N'TOKE EDHE PSE TABELEN E SHUMZIMIT NUK E DIJN...NO COMMENT

Luan Sokoli31.05.2012/22:06

Ishall nuk ndodh kjoo see tani jesin pa u denuu disaa njerez te SHIKut ahhahahahha

Ataa sigurisht qee kan qef me ndodh kjooo sa me shpejt qe eshte e mundur!!!!

Rahman Rama31.05.2012/20:57

Nje ajet Kuranor thote citoj
Dhe kur toka te dridhet,dhe kur kodrat e bjeshket rotullohen, dhe kur toka ta zbraz brendin e vete,do te jet fundi i Botes! Por koha kur do te ndodh fundi i Botes,nuk eshte e parashikuar!
Te shpresojm se fundi i Botes nuk do te ndodh vitin 2O12 e Inshallah edhe per shum shekuj e mileniume!

Hastret Hetemi31.05.2012/20:51

VEQ ZOTI ASHT AJ QE E DIN KUR ASHT FUNI I BOTES MOS TE BAZOHEMI NE SHKENCTAR DHE NE DISA GJERA SI PO NDODHIN MEJU DHAN FRIG NJERZIMIT.