Femrat zvicerane preferojnë kosovarët, pas italianëve dhe gjermanëve!

Publikuar: 29.05.2012 - 13:27

Zurich, 29 maj – Ndėrsa femrat kosovare nuk figurojnė nė listat e preferencave tė meshkujve zviceranė!

Femrat zvicerane qė martohen me tė huaj, pėr bashkėshort tė tyre preferojnė nė radhė tė parė italianėt pastaj gjermanėt dhe menjėherė pas tyre, kosovarėt.

Kėshtu, 1045 zvicerane janė martuar me italianė, 913 me gjermanė dhe 525 me kosovarė. Mė tutje vijnė francezėt (458) dhe turqit (432).

Kėto shifra dalin nga shėnimet e Entit Federal pėr statistikė, nė kategorinė pėr ēiftet dynacionale. Tė dhėnat flasin pėr vitin 2010 ndėrsa ato tė vitit 2011 nuk janė publikuar akoma.

Nga ana tjetėr, preferencat e meshkujve zviceranė pėr bashkėshortet e tyre ndryshon shumė nga ajo e femrave. 1115 zviceranė gjatė vitit 2010 janė martuar me femra gjermane, 548 me braziliane, 464 me italiane , 437 me tailandeze dhe 382 me franceze.

Sipas statistikės gjatė vitit 2010 nė Zvicėr janė lidhur 15328 martesa dynacionale. 8328 martesa i kanė lidhur me gra tė nacionaliteteve tė huaja burrat zviceranė, ndėrsa 7000 gra zvicerane kanė marrė burra tė huaj.

Gjatė po kėsaj periudhe, numri i martesave ku tė dy bashkėshortėt janė zviceranė ishte 22058.


toni31.05.2012/13:12

ej komentus mos folni pa lidhje se sjeni ka dini qysh jan marr kto far satistika. qfar plaka mos ja futni kot fare

memi31.05.2012/08:27

Mos beni hajgare, se kerkush nuk i merr plakat e me i lan femrat e reja shqiptare,po sherri i letrave te shkretit se nuk muj me marr me mend si mund te jetohet me nje plak a nje trashalluke...!

Bimi30.05.2012/22:29

1. Femrat kosovare me shtetesi zvicerane
2. Edhe djemt Kosovar kogja po mbahen tash po rruhen, po lahen,po zbukurohen. Ju ka hi pak vetja nbegeni se patem lan nam dikur me er djersash e sot e kundert.

xxxxx30.05.2012/13:12

Natyrisht, ma te omla jane gjyshet e Zvicres se femrat e reja shqiptare ne Kosove. Sa per ta moti ish zhduk kombi shqiptar.

Skenda30.05.2012/07:31

Kosovaret i preferojn nen 1 plakt ,nen 2 do trashalluke si as bageri sasht ma i ran hahahaha.

fati30.05.2012/06:13

ata pak zvicerane qe jane te martuar me femra shqiptare, i kane marre femrat me te bukura.

Albioni30.05.2012/00:30

qaq shum plakat i preferojn kosovaret qe edhe veturat veq atyne ja shesin!!!!!

Ich Weiß29.05.2012/23:37

Jo nuk jane Plakat, por jane femrat shqiptare me nenshtetesi zvicrrane qe martohen me shqiptare e jau bajne letrat Enti i statistikes...ata vetem nenshtetesine e shikojne, jo edhe etnine!!!

TOLI GJIKOLI29.05.2012/23:22

A MO MBAS GJERMANVE ...HAAAAAAA

gjilanasi29.05.2012/21:59

o qobana ka kalu mo ajo koha e azilantav qe jan myt tu martu plaka,,,, por po martohen rinia ketu qe po rriten me qat kultur

arti 29.05.2012/14:45

ahahah po valla plakat hiihhi

albanii29.05.2012/14:03

a plakat i preferojn kosovarët a ?