Çokollata e zezë rregullon kolesterolin?

Publikuar: 07.05.2012 - 21:55

Kur bėhet fjalė pėr pėrparėsitė shėndetėsore tė ēokollatės, ēokollata e zezė, pėr dallim nga e bardha, ėshtė shumė mė e shėndetshme.

Shkencėtarėt nga Universiteti nė San Diego kanė kryer hulumtimin ku pjesėmarrės ishin 31 meshkuj dhe femra. Ata ėshtė dashur qė ēdo ditė tė hanin 50 g ēokollatė tė zezė apo tė bardhė nė periudhėn prej 15 ditėsh. Tensioni i tyre i gjakut, sheqeri nė gjak dhe kolesteroli janė matur para dhe pas hulumtimit.

Ata qė kanė ngrėnė ēokollatė tė zezė nė fund tė hulumtimit kanė pasur nivel mė tė ulėt tė sheqerit nė gjak dhe tension mė tė ulėt, ndėrsa shkalla e kolesterolit ėshtė reduktuar mė sė shumti, pėr madje 20 pėr qind.

“Hani ēokollatė tė zezė dhe jo tė bardhė. Po ashtu mos harroni qė masa ėshtė ēelėsi pėr gjithēka, pra edhe nė konsumimin e ēokollatės”, ka deklaruar prof. Mee Young Hong.

Shkencėtarėt pohojnė qė ēokollata duhet tė pėrmbajė tė paktėn 70 pėr qind kakao, i cili pėrmban antioksidantet dhe ndihmon trupit qė nė mėnyrė mė efikase tė shfrytėzojė insulinėn, pėr ē’shkak reduktohet niveli i sheqerit tė gjakut.

Nga ana tjetėr, ēokollata e bardhė nuk pėrmban antioksidante, por vetėm yndyra dhe sheqer, pėr ē’arsye vėshtirėsohet qarkullimi i gjakut.

Kėto rezultate janė prezantuar nė konferencėn mjekėsore, janė akoma preliminare dhe nuk duhet tė merren parasysh derisa nuk i vlerėsojnė edhe ekspertėt e tjerė.