Si të shërohet varësia nga ushqimi

Publikuar: 05.05.2012 - 22:13

Varėsia nga ushqimi ėshtė term i cili pėrdoret pėr dėshirėn e tepruar pėr ushqim. Edhe pse shoqėria dhe institucionet shėndetėsore konsumimin jonormal tė ushqimit nuk e trajtojnė si varėsi, ajo nė tė vėrtetė ėshtė. Gjithēka qė nė mėnyrė drastike mund tė ndryshojė disponimin tonė, pozitiv apo negativ, mund tė bėhet objekt i obsesionit. Nėse nuk mundemi pa tė, respektivisht nėse na duhet tė pėrballemi me emocionet, do tė thotė qė jemi tė varur.

Materiet tė cilat janė tė nevojshme qė tė mbijetojmė njėkohėsisht mund tė bėhen objekt i obsesionit destruktiv. Ironike, por e vėrtetė. Varėsia nga ushqimi mė sė shpeshti prek personat, emocionet e tė cilėve janė jashtė kontrollit tė tyre. Mėsoni se cilat janė shenjat paralajmėruese dhe teknikat e pėrballimit pėr tė ndėrprerė varėsinė dhe pėr tė krijuar marrėdhėnie tė shėndoshė me ushqimin, i cili ėshtė tejet i nevojshėm.

Kohė pas kohe tė gjithė hamė mė shumė se sa duhet, por kur nevoja pėr ushqim bėhet obsesion, bėhet fjalė pėr varėsi. Shenjat paralajmėruese tė cilat sugjerojnė pėr varėsi ndaj ushqimit janė:

- Ndryshe hani tinėz dhe ndryshe kur jeni nė shoqėri;

- Ndiheni me faj pas ngrėnies;

- Pėr ushqimin mendoni mė shumė se njė orė nė ditė dhe tė menduarit e tillė ju lumturon;

- Hani pasi qė keni pėrjetuar moment tė stresuar, ku ushqimi bėhet diēka qė ju mbron nga emocionet negative;

-Nuk mund tė ndaleni sė ngrėni, madje edhe kur nuk jeni tė uritur;

- Kur nuk hani, pėrjetoni simptoma tė ndryshme, si marramendja, dridhja ose djersitja;

Nėse i dalloni tek vetja 3 apo mė shumė simptoma, ekziston probabiliteti i madh qė jeni tė varur nga ushqimi.

Varėsia nga ushqimi, si ēdo varėsi tjetėr, paraqet humbje tė kontrollit. Tė varurit nga ushqimi vijnė nga tė gjithė grupmoshat dhe nuk duhen domosdo tė jenė tė trashė. Tė varurit nga ushqimi shpesh kanė simptoma siē ėshtė dhimbja e kokės, pagjumėsia, nervozizmi, ndryshimet e disponimit dhe depresioni. Hapi i parė nė shėrim ėshtė pranimi i problemit. Nuk ka mėnyrė tė thjeshtė pėr luftė kundėr varėsisė nga ushqimi. Kjo do tė kėrkojė disiplinė tė fortė nė ndryshimin e shprehive ushqyese dhe stilit tė jetesės. Tentimet ambicioze qė varėsia tė ndėrpritet papritmas mė sė shpeshti nuk kanė sukses afatgjatė.

Si tė shėrohet varėsia?

Pranojani vetes qė keni problem. Mund tė duket i thjeshtė, por nuk ėshtė i tillė. Pranimi i varėsisė ėshtė hap i madh, pa tė cilin i gjithė procesi i shėrimit nuk do tė kishte kuptim.

Thojuni miqve dhe familjes qė keni problem. Nė kėtė mėnyrė ata do tė mund tė shmangin tė gjitha situatat nė tė cilat mund tė dorėzoheni dhe t’i ktheheni varėsisė. Pasi qė u thoni atyre, do tė bėheni mė tė motivuar dhe mė pėrgjegjės nė qėllimin tuaj pėr tė hequr dorė. Nėse nuk i informoni miqtė dhe familjen, ata mund t’ju nxisin tė hani mė shumė dhe nė kėtė mėnyrė varėsia do tė vazhdojė tė zhvillohet.

Bashkohuni me grupet pėr mbėshtetje tek varėsitė. Atje do tė takoni njerėz tė tjerė nga fushat e ndryshme tė jetės, tė cilėt po ashtu kanė lloj tė caktuar tė varėsisė. Do tė pėrvetėsoni teknikat e pėrballimit dhe do tė jeni nė gjendje tė flisni pėr varėsinė tuaj me njerėz qė e kuptojnė atė gjė.

Lejojani vetes tė hani ushqimin qė e pėlqeni, por vetėm atėherė kur jeni me tė vėrtetė tė uritur. Mėsoni tė shijoni sasitė e vogla tė ushqimit. Kur ndjeni nevojėn pėr ushqim pėr shkak tė emocioneve negative, kėrkoni mėnyra tjera pėr t’u pėrballur me to.

Vizitoni mjekun tuaj pėr tė zbuluar gjendjen tuaj shėndetėsore. Nėse varėsia juaj nga ushqimi ėshtė me tė vėrtetė e rėndė, ndoshta do tė referoheni tek psikologu me tė cilin do tė zbuloni pse ushqimin e pėrdorni si zėvendėsim pėr emocionet dhe do tė gjeni zgjidhjen e vėrtetė tė problemit.