Kërpudha tibetiane, magjistarja që shëron shumë sëmundje

Publikuar: 04.05.2012 - 13:07

Tiranė, 4 maj - Ndonjėherė pasi tė bien nė kurriz dhjetėra halle, ėshtė shumė e thjeshtė tė besosh historitė ēuditėse tė bimėve popullore qė shėrojnė. Tė etur pėr tė jetuar, njerėzit janė tė gatshėm tė provojnė lloj-lloj recetash, duke menduar se sėmundjet, edhe ato mė tė kėqijat, do t’u largohen trupave tė tyre. Kėtė herė, shpresa pėr shėrim ka sjellė njė bimė tė vogėl qė po bėn histori. Kjo bimė vjen nga shumė larg , ajo ėshtė kėrpudha tibetiane. Kėshtu quhet receta qė po pėrhapet sė fundmi nė vendin tonė, ardhja e sė cilės ende nuk ka autor e bashkė me tė njė fletė formati, ku janė shėnuar tė gjitha mėnyrat e pėrdorimit tė kurės, vetitė kuruese tė saj si dhe pėrgatitjen e recetės. Ajo duket tamam si njė legjendė e largėt, nga e cila njerėzit presin shpėtimin, shkruan Shqipmedia.Pėrse pėrdoret kėrpudha tibetiane- Rregullon dhe ekuilibron sistemin imunitar tė trupit- Shėron sėmundjet e zemrės dhe enėve tė gjakut, si dhe shpėrbėn kolesterolin (yndyrėn) nė enėt e gjakut- Shėron sėmundjet e pankreasit, mėlēisė dhe shpretkės- Pastron rrugėt e kalimit tė lėngut biliar (tė fshikėzės sė tėmthit) dhe tret gurėt e formuar aty- Shėron sėmundjet e veshkave dhe kontrollon rrugėt urinare- Shėron sėmundjet e stomakut dhe tė zorrėve, zhduk ulēerat- Forcon veprimin e antibiotikėve dhe mjekon pjesėt e infektuara nė tė gjithė organizmin- Rregullon tensionin e gjakut- Mjekon kancerin dhe pengon zhvillimin e metastazave- Pengon plakjen e shpejtė- Heq dobėsinė trupore dhe lodhjen nga stresi- Pėrmban ēdo vitaminė tė nevojshme pėr jetėn.

Kosi prej kėrpudheNuk ka as erė as shije tė ndryshme nga kosi qė blemė apo zėmė nėpėr shtėpi, vetėm se nuk ėshtė si ai qė “pritet me thikė”. Lela, gruaja qė pėrdor kėrpudhėn tibetiane, na tregon se si ajo pėrgatit kosin qė e pi ēdo natė nė vend tė ilaēeve. “Nė njė enė hedh 250 gram qumėsht tė pazier qė duhet tė jetė nė temperaturėn e ambientit, ėshtė e kėshillueshme qė qumėshti tė mos ketė shumė yndyrė. Pas kėsaj, fus nė enė kėrpudhėn, dhe enėn e mbuloj me napė. Pas 24 orėsh heq napėn dhe qumėshti ėshtė i kthyer nė kos” – vijon Lela, duke shtuar se kėrpudhėn e shpėlan me ujė tė bollshėm dhe e rifut sėrish nė qumėsht. Ajo nuk nguron tė na shpjegojė se, kjo kėrpudhė nuk duhet tė takojė nė metal dhe ushqimi i saj i vetėm edhe kur nuk e pėrdor kosin e kėrpudhės ėshtė qumėshti. Gruaja beson nė mrekullinė e kėrpudhės tibetiane, duke shtuar se edhe nėse kjo nuk e shėron keq nuk i bėn ta pijė.Historia e kėrpudhėsĖshtė e ēuditshme kur mendon se kėrpudha e mbajtur nė qumėsht ēdo 17-tė ditė rilind njė tjetėr kėrpudhė. E kjo ėshtė mėnyra e pėrhapjes sė magjisė sė re, e cila po kalohet dorė mė dorė. Kėrpudha tibetiane ēdo 17 ditė ka ciklin e shtimit dhe pjesa e re pritet dhe i jepet njė njeriu qė ta kėrkon, nė tė kundėrt flaket. Kėshtu ėshtė bėrė e mundur pėrhapja e saj, nga e cila dhjetėra njerėz kėrkojnė shėrimin. E bashkė me formatin ku shkruhet gjerė e gjatė pėr pėrdorimin, nė fund gjendet edhe njė shėnim i vogėl mbi historinė e zbulimit tė kėsaj kėrpudhe. Kjo kėrpudhė rritet nga priftėrinjtė tibetianė. Nė Europė, kėrpudhėn tibetiane e solli njė profesor i Klinikės Universitare tė Gleivitzit nė Poloni. Ky i fundit, gjithmonė sipas rrėfenjave, punonte qė prej 5-vjetėsh nė Indi, ku edhe u sėmur nga kanceri nė mėlēi. Ai u mjekua me kėtė kėrpudhė nga priftėrinjtė dhe, u kthye nga India plotėsisht i shėruar. Ky profesor ka qenė edhe pėrhapėsi i kėrpudhės magjike nė Europė, e cila veē qumėshtit nuk do kujdes tjetėr. 


haxhi05.05.2012/10:30

kam ndegjuar per ket kepurdh se eshte sheruese e shum smundjeve po me intereson me dit se ku mund ta gjej se me duhet urgjent,kush din me me tregu iu kisha falenderu shum

Hyseni04.05.2012/13:37

Asht shum e logjikshme dhe e vertet sepse kjo i ngjan kepurdhes KOMBUHA e cila asht nji pije qe asht perdor qysh para 2500 vjete ne Japoni,per ata edhe e ka mar emrin e Japonis me emrin Kombuha.