Pirja e duhanit, përgjegjëse për një të tretën e karcinomave

Publikuar: 07.04.2012 - 10:08

Gjysma e karcinomeve mund tė parandalohet sikur njerėzit do tė pėrqafonin stil mė tė shėndetshėm tė jetesės, kanė vėrtetuar shkencėtarėt amerikanė.

Pirja e duhanit ėshtė pėrgjegjėse pėr njė tė tretėn e karcinomeve nė SHBA, ndėrsa pesha e tepėrt trupore pėr 20-pėrqindėshin tjetėr. Kjo pėr SHBA-nė nėnkupton barrėn ekonomike prej 226 miliardė dollarėsh nė vit pėr shkak tė shpenzimeve tė shėrimit dhe humbjes sė produktivitetit.

Shkencėtarėt theksojnė qė deri tre tė katėrtat e rasteve tė kancerit tė mushkėrive nė SHBA mund tė shmangen sikur njerėzit nuk do tė pinin duhan, theksohet nė artikullin e publikuar nė revistėn "US Journal Science Translational Medicine".Shkenca ka treguar qė shumė raste tė tjera tė kancerit mund tė parandalohen, pėr shembull me vaksinat kundėr HPV (human papilloma virus) ose hepatitit, me ēka parandalohet shfaqja e kancerit tė qafės sė mitrės dhe kancerit tė mėlēisė, ose me mbrojtjen nga ekspozimi i tepruar nė diell i cili mund tė shkaktojė kancerin e lėkurės.

Shoqėria duhet tė shohė nevojėn pėr ato ndryshime dhe tė bėjė gjithēka pėr tė pėrqafuar shprehitė e shėndetshme, thanė shkencėtarėt,

Ushtrimet, ushqimi i shėndetshėm dhe ndėrprerja e duhanit janė kyē pėr parandalimin e gati gjysmės sė karcinomeve, theksojnė shkencėtarėt.