Mjalti dhe kanella – kombinimi që shëron

Publikuar: 03.03.2012 - 20:22

Ėshtė vėrtetuar qė pėrzierja e mjaltit dhe kanellės shėron shumė sėmundje. Ky kombinim ėshtė pėrdorur si ilaē me shekuj. Kanella ėshtė njė nga mėlmesat mė tė vjetra qė ka njohur njerėzimi, ndėrsa historia e mjaltit ėshtė e vjetėr aq sa edhe njerėzimi. Mjalti dhe kanella kanė edhe veēoritė shėruese, tė cilat nėse pėrzihen japin ilaē me fuqi, aromė dhe shije tė jashtėzakonshme.

Ju sjellim listėn e sėmundjeve qė mund tė shėrohen me pėrzierjen e mjaltit dhe tė kanellės!Sėmundjet e zemrės

Pėrgatisni pėrzierjen nga mjalti dhe kanella nė pluhur dhe lyeni bukėn me tė. Kėtė shujtė mund ta hani ēdo ditė pėr mėngjes. Redukton kolesterinėn nė artere dhe parandalon sulmin nė zemėr. Njerėzit qė tashmė kanė pasur sulm nė zemėr duhen ta hanė kėtė kombinim, sepse do tė ndihmojė tė parandalohet sulmi i ardhshėm.

Pėrdorimi i rregullt i kėtij kombinimi redukton humbjen e frymėmarrjes dhe forcon rrahjet e zemrės. Tek personat e moshės mė tė vjetėr, arteret dhe venat humbin fleksibilitetin, prandaj mund tė ndodhė bllokimi. Ky kombinim i mjaltit dhe kanellės do tė rivitalizojė venat dhe arteret.Pickimi i insekteve

Pėrzieni njė lugė mjaltė dhe dy lugė ujė tė vakėt. Shtoni njė lugė kanellė nė pluhur, pėrgatiteni brumin dhe aplikojeni nė pjesėt e pickuara. Ėshtė dėshmuar qė dhimbja zvogėlohet nė afat prej dy minutash.Artriti

Shtoni dy lugė mjaltė nė njė filxhan me ujė tė ngrohtė dhe njė lugė kanellė nė pluhur. Nėse kėtė pije e pini rregullisht, mund tė shėrohet madje edhe artriti kronik. Njė hulumtim ka treguar qė tė sėmurėt me ndihmėn e kėsaj pijeje mund tė lirohen nga dhimbja brenda njė muaji.Humbja e flokėve

Ata qė vuajnė nga humbja e flokėve ose tullacėria duhet tė pėrziejnė njė lugė vaj ulliri, njė lugė mjaltė dhe njė lugė kanellė pluhur. Aplikojeni pėrzierjen nė skalp dhe mbajeni 15 minuta, pastaj lani flokėt. Ky brumė thuhet qė ėshtė efikas edhe kur mbahet vetėm 5 minuta nė skalp.Infeksionet e fshikėzės

Pėrzieni dy lugė kanellė pluhur, njė lugė mjaltė nė gotėn me ujė tė vakėt dhe e pini. Kjo shkatėrron bakteret nė fshikėzėn e urinės.Dhimbja e dhėmbit

Pėrgatiteni brumin nga njė lugė kanellė nė pluhur dhe pesė lugė mjaltė. Vėreni nė dhėmbin, i cili ju dhemb. Kėtė mund ta bėni tri herė nė ditė.Kolesterina

Pėrzieni dy lugė mjaltė me tri lugė kanellė nė pluhur me 470 ml ujė. Kjo pėrzierje do tė reduktojė nivelin e kolesterinės. Ėshtė dėshmuar qė pacientėt tė cilėt rregullisht pinė pėrzierjen tė paktėn 3 herė nė ditė, pas njė kohe nuk kanė pasur probleme me kolesterinėn e lartė.Ftohjet

Ata qė vuajnė nga tė ftohtit e zakonshėm dhe tė vėshtirė duhen tė marrin njė lugė mjaltė tė pėrzierė me njė ēerek luge kanellė nė pluhur njė herė nė ditė pėr tri ditė me radhė. Nė kėtė mėnyrė do tė ēlirohen nga kollitja kronike, ftohja dhe dhimbjet e sinuseve.Steriliteti

Grekėt me mijėra vjet kanė besuar qė dy lugė mjaltė ēdo ditė para gjumit mund tė shėrojnė sterilitetin te meshkujt. Nė Kinė, Japoni dhe vendet e Lindjes sė Largėt besohet qė femrat disa herė nė ditė kanė nevojė tė fėrkojnė me gisht mishin e dhėmbėve me njė maje luge kanellė tė pėrzierė mė njė gjysmė luge mjaltė.Sistemit i imunitetit

Pėrdorimi i pėrditshėm i mjaltit dhe kanellės forcon sistemin e imunitetit dhe mbron trupin nga bakteret dhe viruset. Mjalti pėrmban vitamina tė ndryshme dhe sasi tė madhe tė hekurit. Pėrdorimi konstant i mjaltit dhe kanellės forcon rruazat e bardha tė gjakut, tė cilat pastaj nė mėnyrė tė suksesshme luftojnė kundėr baktereve dhe viruseve.Ērregullimet e tretjes

Kanellėn pluhur pėrzieni me dy lugė mjaltė dhe hani para ushqimit. Nė kėtė mėnyrė do tė mund tė tretni edhe ushqimet mė tė rėnda.Jetėgjatėsia

Besohet qė konsumimi i pėrditshėm i ēajit me mjaltė dhe kanellė mund tė zgjasė jetėn. Pėrzieni 4 lugė mjaltė, 1 lugė kanellė nė pluhur dhe 4 filxhanė ujė, zieni dhe pėrgatisni nė formė tė ēajit. Pini njė ēerek filxhani, 3 deri 4 herė nė ditė. Lėkura juaj do tė jetė e butė dhe freskėt, ndėrsa do tė shtyni edhe paraqitjen e rrudhave.Puērrat

Pėrzini 3 lugė mjaltė dhe 1 lugė kanellė nė pluhur. Aplikojeni kėtė pėrzierje nė puērra para gjumit, ndėrsa shpėrlajeni nė mėngjes me ujė tė ngrohėt.Infeksionet e lėkurės

Pėrzieni mjaltin dhe kanellėn, dhe pėrzierjen vėreni nė pjesėt e lėkurės qė i ka prekur infeksioni, mbajeni nė lėkurė rreth 30 minuta, dhe pastaj shpėrlajeni me ujė tė ngrohtė.Kanceri

Hulumtimet e zhvilluara sė voni kanė treguar qė mjalti dhe kanella mund tė ndihmojnė nė shėrimin e kancerit tė stomakut. Pacientėt, qė vuajnė nga ky lloj i kancerit duhet tė hanė njė lugė mjaltė me njė lugė kanellė nė pluhur, dhe madje ēdo ditė pėr 3 muaj.Lodhja

Pėrzieni gjysmė luge mjaltė dhe gjysmė luge kanellė nė njė gotė ujė. Pini nė orėt e pasdites kur mė sė shpeshti ndieni lodhjen. Konsumimi i pėrditshėm i kėsaj pijeje do tė rrisė vitalitetin brenda njė jave.Era e keqe

Pėrzini 1 lugė mjaltė dhe 1 lugė kanellė nė pluhur me ujė tė ngrohtė. Ēdo mėngjes shpėrlani zgavrėn e gojės dhe frymėmarrja juaj do tė jetė e freskėt gjatė tėrė ditės. 

meti 04.11.2012/23:09

kurreshtarit, kanella eshte ngjyr si kana e grave ,gjendet ne nje shishe 50 gr shitet aty ku ka biberna te zi do far qajnash ne flet te thata i gjeni neper shitore te mdhaja

flamuri04.03.2012/15:38

ne popull kanella njihet si Cimet

Kurreshtari04.03.2012/00:55

A ban me dit qka i bjen klo kanella ?