Bima çudibërëse stevia

Publikuar: 01.03.2012 - 22:15

Stevia ėshtė bimė shkurreje nė gjethin e sė cilės gjenden shumė glikozide tė ėmbla nėn emrin e pėrbashkėt glikozide steviole, ndėra glikozidet mė tė rėndėsishme janė steviozidi dhe rebaudiozidi A, tė cilat e bėjnė stevian jashtėzakonisht tė ėmbėl.

Pluhuri i bardhė shėrben si ėmbėltues, ndėrsa pluhuri i gjelbėr ka veēori edhe tė theksuara shėruese. Hulumtimet kanė treguar qė trupi nuk i tret ato glikozide tė ėmbla dhe ato nuk shndėrrohen nė glukozė, prandaj indeksi glikemik i saj ėshtė = 0. Nutrientėt mė tė rėndėsishėm janė K, Ca, Cr, Fe, Mg, proteinat, beta karotenet, polifenolet, sterolet, triterpenet, flavonoidet, taninet dhe shumė vajra tė paqėndrueshme, tė pėrbėra nga aldehidet, monoterpena etj. Disa nga veēoritė mė tė rėndėsishme shėruese tė stevias (pluhurit dhe gjethit tė gjelbėr):Veprimi hipoglikemik

Stevia ėshtė shumė efikase pėr diabetikėt, sepse vepron nė stimulimin dhe rikuperimin e pankreasit. Disa hulumtime nė Paraguai dhe Brazil kanė treguar qė 10 orė pas konsumimit tė stevias koncentrimi i sheqerit nė gjak ka rėnė pėr 35,2 pėr qind. E rėndėsishme ėshtė qė tė theksohet qė stevia nuk e ulė nivelin e glukozės nė gjak tek koncentrimi normal, por vetėm tek koncentrimet e rritura tė sheqerit nė gjak.Ndikimi nė sistemin e qarkullimit tė gjakut    

Pėrdorimi i shpeshtė i stevias, vepron nė uljen e lehtė tė tensionit tė gjakut. Konsumimi afatgjatė i stevias ndikon si tonik pėr zemėr, pėrmirėson punėn e veshkave, mėlēisė dhe ndikon nė forcimin e enėve tė gjakut.Veprimi antimikrobial i stevias

E madhe ėshtė aftėsia e stevias pėr tė pamundėsuar rritjen e baktereve dhe organizmave tė tjerė infektivė. Nė kėtė mėnyrė me pėrdorimin e stevias qė nė fillim mund tė ndihmohet qė organizmi mė lehtė tė bllokojė sulmin e baktereve gjatė ftohjes dhe gripit. Ėshtė konstatuar qė stevia ndikon nė reduktimin e kariesit dhe shpesh pėrdoret te prodhimi i ujit pėr shpėlarjen e gojės dhe pastės pėr dhėmbė, e cila shėrben pėr reduktimin e mundėsisė sė krijimit tė gurėzve.Veprimi digjestiv i stevies

Gjethet e thara tė stevies pėrdoren si tonik tė tretura nė ujė tė ftohtė apo tė ngrohtė dhe shėrbejnė si ēaj pėr heqjen e kalorive, si simulant pėr tė kthyer apetitin, si ndihmė gjatė rregullimi tė tretjes dhe mirėmbajtjes sė organizmit tė ri dhe tė freskėt.Ndikimi pozitiv nė lėkurė

Ekstrakti i stevies ndikon mirė nė shumė sėmundje tė lėkurės: akne, te djegiet nga dielli, dhe nė sėmundjet e lidhura me qarkullimin e keq tė gjakut.Pėrdorimi i pluhurit tė gjelbėr dhe tė gjethit tė stevies

Mėnyra mė e thjeshtė e aplikimit tė pluhurit tė gjelbėr tė stevies (si ėmbėltues) ėshtė tė merren 1-2 lugė tė vogla pluhur dhe tė vihen nė 1 dl litėr ujė tė nxehtė dhe pas 20 minutash “zierje” tė lihet tė ftohet. Nga ajo tretje e koncentruar e ėmbėl tė merrni sipas dėshirės 1-2 lugė pėr tė ėmbėlsuar ēajin, kafen, lėngjet etj. Pjesėn tjetėr tė papėrdorur tė tretjes ta ruani nė frigorifer pėr pėrdorim tė sėrishėm. Nėse gjethet e stevies dėshironi t’i pėrdorni pėr ēaj, mjafton tė merret njė maje e gjethit tė thatė, dhe ta zieni 15 minuta nė njė 1 litėr ujė, ta kulloni dhe pini. Mund tė pihet ēaji pastėr i stevias, por mund tė pėrzihet edhe me ēaje tė tjera (menta etj).

zamira kola09.07.2013/14:39

Po lexoj shum gjera te mira per kete bim un jetoj ne Gjermani dhe kjo bim egziston ketu nuk e di a eshte e vertet qe eshte kuruse par diabetin

urimpeshkpia28.11.2012/23:38

kjo bime mund te gjendet ne pogradec

doda02.03.2012/08:54

Stevia rabaduniana bime e cila ne te ardhmen do te zavendesoj sheqerin.E ndaluar ne Eu shkak i kompanive multinacionale te cilat nuk kan interes qe kjo bime te konkuroj ne treg.

blerda cocaj02.03.2012/08:50

a mund ta dim qmimin?

xhelal rexhepi01.03.2012/23:40

Stevia qenka nje bime me veti te mira sheruese.ku mund ta gjejme qe ta kultivojme edhe ne.