Asteroidi me fuqi shkatërruese do t’i afrohet tokës në vitin 2013

Publikuar: 01.03.2012 - 21:17

Asteroidi i kategorisė sė njėjtė si ai, i cili supozohet tė ketė eksploduar sipėr lumit Tunguska nė vitin 1908, do tė kalojė pranė Tokės nė vitin e ardhshėm, duke fluturuar shumė mė afėr se disa satelitė, ka deklaruar NASA.

Asteroidi 2012 DA14 do ta shmangė planetin tonė pėr 26.900 kilometra, mė 15 shkurt tė vitit 2013, qė ėshtė mė afėr se satelitėt nė orbitėn gjeostacionare prej 35.700 kilometrash, bėn tė ditur NASA.

Asteroidin, tė cilin sė pari e ka zbuluar observatori astronomik spanjoll Sagra, ka diametrin mes 40 dhe 95 metrash dhe i takon grupit tė asteroideve Apolo afėr Tokės, ku shumė prej tyre janė tė rrezikshėm pėr shkak tė ndeshjeve tė mundshme.

Grupet astronomike nėpėr gjithė botėn vazhdojnė tė pėrcjellin asteroidin 2012 DA14 nė pėrpjekje pėr tė konfirmuar madhėsinė dhe trajektoren e tij.

Madhėsia e vlerėsuar e asteroidit ėshtė nė kategorinė e njėjtė si trupi qiellor i cili ka eksploduar sipėr Siberisė perėndimore, nė vitin 1908.

Edhe pse ka shumė teori nė lidhje me rastin nė lumin Tunguska, shpjegimi kryesor ėshtė qė bėhet fjalė pėr njė objekt mė tė madh se 50 metra i cili ka eksploduar nė atmosferė.

Eksplodimi ishte tė paktėn 1.000 herė mė i fuqishėm se bomba bėrthamore e cila ka shkatėrruar Hiroshimėn nė vitin 1945.

“Eksplodimi Tungunska 1908” ėshtė emėrtimi pėr eksplodimin e pashpjegueshėm i cili ėshtė bėrė mė 30 qershor nė vitin 1908 nė Rusi nė Siberi nė afėrsi tė lumit Tungunska, i cili nė histori njihet edhe si “Eksplodimi i madh siberian”, ndėrsa supozohet qė meteori ka rėnė dhe ėshtė djegur mbi atė zonė.

Shumica e dėshmitarėve ka dėshmuar pėr njė, por disa edhe pėr mė shumė eksplodime tė mundshme, qė kanė ndodhur mė 30 qershor tė vitit 1908, nė Siberi.

Gjatė eksplodimit drunjtė dhe pemėt nė diametėr brenda 30 kilometrash janė shkatėrruar dhe djegur, ose thyer, ndėrsa dritaret dhe dyert janė thyer edhe deri nė vendin Vanavara 65 kilometra larg.

Vlerėsohet qė ngjarja ka pėrfshirė sipėrfaqen e zonės prej 2.000 kilometrash katrorė dhe ka shkatėrruar 60 milionė drunj.

Madje edhe udhėtarėt e trenit trans-siberian, tė larguar rreth 600 kilometra, kanė dėshmuar pėr dridhjet dhe dritat nė qiell. Njė gjahtar ka vdekur nga shtypja e fortė e eksplodimit, ndėrsa ka mundėsi tė kenė vdekur edhe mė shumė njerėz.

Vetėm 19 vjet mė vonė, nė vitin 1927, njė ekspeditė ėshtė nisur nė atė zonė pėr tė hulumtuar se ēfarė kishte ndodhur. Ėshtė interesante qė kjo ekspeditė, e udhėhequr nga profesori Leonid Kulik, nuk ka gjetur asnjė krater, por vetėm drunjtė e shkatėrruar dhe tė djegur. 

BASTRI BAJQINCA02.03.2012/11:36

HMMMMMM.... Zyrtaret apo "lidershipi" boteror ose ndryshe me fjale te tjera njerzit e pushtetshem ne nivel global, po dashka me padit ZOTIN larg qofte, estekfurullah, per kerrcnim ne Hage HAHAHA..... prej zori.