Të moshuarve, vetëm dy Viagra në muaj!

Publikuar: 07.12.2011 - 20:40

Londėr, 7 dhjetor - Tė moshuarit mbi 60 vjeē nuk duhet tė marrin mė shumė se dy pilula viagra nė muaj, propozuan autoritetet shėndetėsore britanike.

Studimet kanė treguar se mjekimet me ilaēet qė rrisin rendimentin seksual tek meshkujt, si Viagra, Levitra apo Cialis, mund tė krijojnė probleme tė mėdha shėndetėsore, sidomos nė moshat e mėdha.

Vendimi pėr tė kufizuar dhėnien e kėtyre ilaēeve nga farmacitė ėshtė propozuar pas provave se efektet anėsore tė mjekimit janė veēanėrisht tė ndjeshme pėr moshat e thyera.

Pėrdorimi i kėtyre ilaēeve ndalohet tek personat qė vuajnė nga diabeti, kanceri i prostatės, problemet me shtyllėn kurrizore, parkinsoni, skleroza e shumėfishtė apo poliomeliti.

Sipas autoriteteve, vendimi nuk pritet tė sjellė ndonjė pakėnaqėsi tė madhe tek pėrdoruesit, duke pasur parasysh qė tė dhėnat evropiane pėr meshkujt 40-60 vjeē tregojnė se ata kryejnė mesatarisht njė marrėdhėnie nė javė, me intensitetin qė bie dukshėm pas tė 55-tave, transmeton TCH.

Gjithashtu, ėshtė sugjeruar qė tė hiqet praktika e kėshillimit pėr problemet nė kryerjen e marrėdhėnieve seksuale. “Studimet kanė evidentuar se ndėrhyrjet psikologjike si kėshillimi dhe psikoterapia, sė bashku me teknikat qė ato parashikojnė, nuk kanė ndonjė efekt tė rėndėsishėm midis pacientėve”, shkruan nė dokument.