Sistemi periodik me tri elemente të reja

Publikuar: 06.11.2011 - 21:11

Sistemi periodik i Mendelejevit ka fituar edhe tri elemente tė reja. Kuvendi i pėrgjithshėm i shoqatės ndėrkombėtare pėr kimi tė pastėr dhe aplikative (IUPAP), qė po mbahet nė Londėr, konfirmoi tre emrat e elementeve tė reja tė bazuar nė numrat e tyre bėrthamor 110, 111 dhe 112 - Darmshtatium (Ds), Rentgenium (Rg) dhe kopernicium (Cn).

Elementet janė aq tė mėdha dhe jostabile sa ato mund tė krijohen vetėm nė kushte laboratorike. Bėhet fjalė pėr elemente tė rėnda qė kanė tendencė nga radioaktiviteti, duke pasur parasysh se atomet e tyre kanė mė shumė neutrone sesa protone dhe shumė shpejt zbėrthehen.

Nė kuvendin e pėrgjithshėm tė IUPAP po marrin pjesė delegatėt e akademive kombėtare dhe shoqatave tė fizikanėve nga 60 vende tė botės.