Dushi kundër tensionit të ulët

Publikuar: 27.08.2011 - 09:45

Ka gjithnjė e mė shumė njerėz, veēanėrisht tė rinj, qė vuajnė nga hipotensioni, respektivisht nga tensioni i ulėt i gjakut. Simptomat mė tė shpeshta janė tė qenėt tė pėrgjumur, marramendja, kokėdhembja, zbehja, rraskapitja, kujtesa e dobėt... Ekspertėt thonė qė nuk ka ilaē pėr tension tė ulėt, por kjo nuk do tė thotė qė nuk mund ta kontrolloni.

Kafeina, guarana dhe stimuluesit e tjerė do ta rrisin tensionin e gjakut, por nė doza mė tė mėdha mund tė nxisin rrahjen e shpejtė tė zemrės, ēka do tė thotė qė duhet tė jeni tė kujdesshėm. Si ilaēe alternative aplikohen preparatet nė bazė tė  Zen-Shen. Zen-Shen siberik, si mė i lehtė u rekomandohet personave tė rinj, ndėrsa ai kinez apo korean, meqenėse ėshtė mė i fortė, rekomandohet pėr personat mė tė vjetėr qė kanė tension shumė tė ulėt tė gjakut.

Ēdo ditė bėni dush me ujė tė ftohtė dhe tė ngrohtė me radhė, bėhuni mė aktiv, shėtisni mė shumė, konsumoni mė shumė kripė (kripa e lidh ujin nė organizėm dhe rrit volumin e gjakut qarkullues), ndėrsa ēdo ditė pini shumė ujė dhe ēaja bimorė. Hani mė pak e mė shpesh, konsumoni mė shumė vitamina C, kalium dhe hekur. Pasuroni menynė me pemė dhe perime tė freskėta.