Dhëmbët e prishur shtojnë rrezikun nga Alzheimeri

Publikuar: 17.07.2011 - 20:11

Shoqata pėr studimin e sėmundjes sė Alzheimerit nga Britania e Madhe ka ardhur nė konkluzion se rreziku pėr shfaqjen e kėsaj sėmundje rritet nėse personi ka dhėmbė tė prishur.

Nėse dėshironi tė ruani kujtesėn e mirė, lani dhėmbėt rregullisht. Duke e pabesueshme, por studimi britanik ka treguar se personat qė kanė kariesin kanė shanse dyfish mė tė mėdha pėr t’u bėrė senilė (tė humbin kujtesėn) nė moshėn e pleqėrisė. Rreziku ėshtė mė i madh edhe te personat qė vuajnė nga artriti, theyrjet e shpeshta tė eshtrave dhe shikimi i  dobėsuar. 

“Sa mė shumė probleme qė ka dikush me shėndetin, aq mė tė mėdha janė gjasat pėr sėmundje nga Alzheimeri”, tha Rebeca Wood, e cila i ka prirė kėtij studimi.

Studimet e mėhershme kanė konstatuar se personat qė lėvizin pak dhe qė nuk merren me sport gjithashtu sėmuren mė shpesh nga kjo sėmundje.