Thinjat së shpejti mund t’i takojnë së kaluarës

Publikuar: 22.06.2011 - 11:51

New York, 22 qershor - Shkencėtarėt kanė arritur te rrėnja e flokut tė thinjur, duke krijuar mundėsinė qė flokėt tė ruajnė shkėlqimin e rinisė edhe nė moshėn e vjetėr.

Pas njė varg eksperimentesh, ata kanė identifikuar njė proteinė tė quajtur “wnt”, e cila doli tė jetė vitale pėr prodhimin e ngjyrės nė flokė.

Ky zbulim i madh rrit perspektivėn e ilaēeve, losioneve apo shamponeve, tė cilat rrisin nivelin e wnt-sė, dhe ua kthejnė flokėve tė thinjura ngjyrėn e tyre natyrale.

Ky trajtim do t’i kursejė femrat nė njė moshė tė caktuar nga nevoja pėr tė bėrė vizita tė pafundme te floktari pėr tė mbuluar rrėnjėt e thinjura tė flokėve.

Pa dyshim, qė do tė jetė i popullarizuar edhe pėr meshkujt e moshės sė mesme, tė etur pėr tė rifituar pamjen rinore.

Hulumtuesit amerikanė pėrshkruajnė njė varg eksperimentesh, tė cilat nxjerrin nė pah qė wnt-ja ėshtė ēelėsi i mbajtjes sė ngjyrės origjinale tė flokėve.

Shkencėtarėt kanė treguar qė proteina nxit njė varg reaksionesh zinxhirė qė ēojnė tek ajo qė qelizat burimore ose “amė” nė skalpin e kokės tė piqen dhe tė prodhojnė pigmentin qė ia jep flokut ngjyrėn.

Njė zinxhir i ngjashėm i reaksioneve ndodh nė skalpin e njeriut, mirėpo hulumtuesit nga Qendra mjekėsore e Universitetit Langone tė New Yorkut, duhet akoma tė hulumtojnė pėr defektet nė sistem tė cilat i bėjnė flokėt e njerėzve tė thinjura.

Wnt-ja ėshtė po ashtu vitale pėr rritjen e flokėve, duke sugjeruar se njė trajtim qė i mban flokėt tė errėsuar, do tė kishte pėrparėsi shtesė edhe nė ndalimin e pakėsimit tė tyre.

Hulumtimet e mėparshme kanė treguar se wnt-ja ėshtė po ashtu pėrgjegjėse pėr prodhimin e folikulės sė flokėve tė reja.

Ėshtė menduar se folikulat, kėto struktura tė vogla pėrgjegjėse pėr rritjen e flokėve, gjithmonė kanė qenė tė formuara para lindjes, dhe vdekja e tyre graduale ka ēuar deri te qerosja.

Mirėpo, wnt-ja mund tė mos jetė shkaku i vetėm pėr t’u fajėsuar pėr flokėt e thinjura, ku hulumtimi britanik drejton gishtin te pėrdorimi i tepruar i zbardhuesit te flokėt.

Studimi i Bradford University ka zbuluar se trajtimi i shpeshtė i flokėve me trajtues tė shpejtė nė trupat tanė ēon te shtresimi i rrezikshėm i niveleve tė larta tė peroksidit tė hidrogjenit nė flokėt tanė dhe bllokimin e prodhimit tė pigmenteve.

Hulumtuesit thonė se gratė e reja tė cilat pėrdorin ngjyrat e bazuara nė peroksidin e hidrogjenit pėr t’i ēelur flokėt nuk duhej tė brengosen domosdo. Ndonėse te femrat mė tė vjetra, procesi i bėrjes bionde mund tė pėrshpejtojė procesin e zbardhjes sė flokjeve.

Mendohet se gjenetika kontrollon nėse dhe kur njė person do tė zbardhet, megjithėse stresi, alkooli, pirja e duhanit dhe dietat e dobėta mendohet se e pėrshpejtojnė procesin.

Shumica e britanikėve vėrejnė flokun e parė tė thinjur rreth moshės 25-vjeēare.