Top nëntë teknologjitë e së ardhmes

Publikuar: 26.09.2013 - 22:20

Ndonėse nė realitet jemi akoma larg teknologjive qė i shohim nėpėr filma tė fanta-shkencės, mund tė pohohet me siguri se njerėzimi dhe shkenca janė duke shkuar nė atė drejtim. Dėshmi pėr kėtė janė tė arriturat e reja teknologjike, qė tingėllojnė tė pabesueshme, por qė sė shpejti do tė jenė tė qashme pėr shfrytėzim nga ana e njeriut. 1. Nano-fijet qė e shndėrrojnė ujin e detit nė tė pijshėm

Nėse do tė jetė e nevojshme, njė ditė oqeanet dhe detet do tė mund t’i shndėrrojmė nė burime tė ujit tė pijshėm dhe kjo falė disa nano-fijeve specifike. Ato janė shumė tė holla, mė pak se 100 nanometra dhe veprojnė si fiulter pėr kripė, duke mos lejuar depėrtimin e grimcave shumė tė vogla qė as nuk mund tė shihen me syrin njeriut. 

2. Mikroēipi qė vret qelizat e kancerit nė enė tė gjakut

Ky mikroēip do tė mund tė lėvizė lirshėm dhe tė jetojė nė enėt e gjakut tė njeriut, duke pamundėsuar bartjen e qelizave kancerogjene nėpėrmjet gjakut nė organet njerėzore.

3. Pllaka grafite me super kapacitet

Automjetet elektrike janė e ardhmja e sigurt e njerėzimit, ndėrsa me ndihmėn e pllakės nga grafiti, bateritė e automjetit do tė mund tė mbushen pėr vetėm njė minutė. Grafiti ka dendėsi tė lartė energjetike, qė do tė thotė se mund tė mbajė mė shumė elektrone se sa bateria standarde.

4. Ruajtha e tė dhėnave ADN

Shkencėtarėt i kanė dalė tashmė tė ruajnė audio kripin e Martin Luther King-ut dhe kopjen e fotos sė Francis Krik, si dhe 154 sonete tė Shekspirit, nė ADN-nė njerėzore. Mė pas me saktėsi prej 99.9 pėr qind kanė arritur tė nxjerrin tėrė ato pėrmbajtje. 

5. D-metonin: Substanca qė parandalon dėmtimin e tė dėgjuarit nga zhurma.

Kjo ėshtė njė substancė parandaluese e cila ndihmon punėtorėt e ndėrtimtarisė qė gjatė punės tė ruajnė shqisėn e dėgjimit nga zhurma e madhe qė shkaktohet me makina tė rėnda dhe tepėr tė zėshme. 

6. Komunikimi me trurin

Shkencėtarėt tashmė zhvilluar me sukses pajisjen me ndihmėn e sė cilės mund tė komunikohet vetėm nėpėrmjet valėve tė turit ndėrmjet dy personave.

7. "Memorystore"

Lloji i ri i komponentit elektrik qė mund tė ruajė shumė mė shumė informacione nė harduerin e tij nė cilindo kompjuter ekzistues. Kompanitė si ajo HP tashmė kanė filluar me prodhimin e tij.

8. Ngjyra solare pėr muret

Me ndihmėn e kėsaj ngjyre e tėrė shtėpia-banesa do tė jetė burim i madh i energjisė pėr furnizimin e pajisjeve tė ndryshme shtėpiake dhe gjėrave qė na shėrbejnė pėr pėrdorim tė pėrditshėm. 

9. Fotografia pėr fotografimin e kėndeve

Mendoni kamerėn e cila ka slowmotion aq tė fuqishėm pėr tė incizuar ēdo frame pėr tė dymiliontėn pjesė tė sekondės. Para pak kohėsh shkencėtarėt kanė dėshmuar se fotografimi i tillė ėshtė aq efektiv sa qė me tė mund tė fotografohen edhe kėndi i “vdekur”, tė cilin nuk keni mundėsi ta shihni me sy.