Një mjaltë "mrekullibërës", shëron edhe kancerin!

Publikuar: 12.08.2013 - 18:49

Njė lloj mjalti medicinal me emrin “Surgihoney” ka njė vit qė po testohet nė njė spital nė Hampshire dhe, sipas autoriteteve tė spitalit “po bėn ēudira”. Plagėt dhe ulcerat e ndryshme tė trajtuara me kėtė mjaltė shėrohen brenda fare pak ditėve. Madje edhe ato plagė qė janė shkaktuar nga infektimet me viruse patogjene multizeristente shėrohen pa problem.Ky ilaē qė bėn mrekullira, sipas mjekėve tė spitalit nė Hampshire ėshtė pėrdorur madje edhe kundėr akneve dhe kundėr kancerit, me ē`rast ka treguar rezultate impresionuese, shkruan dailmail.co.uk., transmeton albinfo.

Mjalti i pėrmednur ėshtė pėrdorur edhe pėr shėrimin e ushtarėve tė plagosur nė Afganista, ashtu si dhe pėr shėrimin e nėnave nga komplikimet pas lindjeve me prerje cezarike.

“Surgihoney” ėshtė zhvilluar falė afaristit Ian Staples, i cili mban njė tokė pėr prodhime bujqėsore  me bazė organike (Bio) nė Ēile. Nė atė pronė ai bėn studimin e vetive shėruese tė mjaltit.  

 

andi gashi16.08.2013/10:02

ky mjalt eshte e vertet qe gjindet ne britanin e madhe..sot vjen lajmi se a do ta japin eshte ne spitalin hampshir,kemi kontaktu me spitalin ndersa sot do shkoj nje person dhe do te kontaktoj a do na japin a jo,,mirpo shpresa te medha nuk ka qe do na japin,,gjindet edhe numri i telefonit te tyre,,ata kan then se ende nuk e kemi qit ne shitje,,,nese arrij dhe e marr do ta lajmeroj ktu te gjitha te dhenat a mundemi me marr a jo..shpresoj se do ta marrim,,

Ema15.08.2013/14:57

Nuk gjendet ky mjalt tek ne...Te ne deri sa te arrin,del diqka tjeter..Mirpo ju kisha rekomandu qe qfardo lloji te mjaltit qe konsumoni eshte i shendetshem, vetem duhet me e dite se ku po e blene, pune qe mos e ble te perzieme me sheqerna...Konsumoni mjalt sa me shume e mos e pritni deri sa te vjen ky mjalt prej atij vendi ku prodhohet..

xhaviti13.08.2013/12:59

a mundeni me na tregu ju lutem se ku mundemi me e gjet ket loj mjalte , m te vertet kishet ber mir me tregu njerzve mevojtar ju prshendes

lulzim sadiku13.08.2013/00:18

Ju lutem ne qofte se dini se ky mjalt mund te blehet edhe ne kosove a mund te na informoni se ku mund ta gjejm,me padurim pres pergjigjen sepse vertete me nevojitet........ju pershendese dhe ju faliminderoj

jakup kastrati12.08.2013/20:26

mjalti qe ben qudira
"mjalti special"