Mjaltë dhe qumësht, ilaçi ideal kundër pagjumësisë

Publikuar: 09.08.2013 - 08:21

Njė gotė me qumėsht tė nxehtė dhe mjaltė ėshtė receta ideale kundėr pagjumėsisė dhe nėse para gjumit ndjeni uri, mė sė miri do tė ishte qė tė hani disa ushqime qė janė tė pasura me karbohidrate, siē janė buka integrale, produkte nga mielli, apo farėra qė mund t’i kombinoni me mish gjeli deti, ton dhe jogurt.

Personat qė lėngojnė nga ērregullimet e gjumit do tė duhej qė gjatė vaktit tė fundit tė ditės tė shmangin djathėrat e fortė, peshkun e thatė, tė kriposur, apo tė konservuar, sallamet, mishin e thatė, lakrėn e thartė, trangujt e konservuar, ullinjtė, ēokollatėn dhe spinaqin.

Ushqimet e sipėrpėrmendura pėrmbajnė tiraminė, molekula qė stimulojnė lirimin e norepinerfinės, stimuluesin e trurit i cili na mban zgjuar. Kafja dhe alkooli nuk ėshtė e nevojshme as tė pėrmenden.

Nė vend tė qetėsuesve dhe gjėrave ndihmėse pėr gjumė, ndryshimi i kombinimit tė ushqimit tek vakti i fundit (darka) do tė ndikonte pozitivisht nė kualitetin e gjumit. Borziloku dhe sherbela kanė ndikim tė butė qetėsues, por ajo qė do t’ju ndihmojė mė shumė ėshtė njė gotė qumėsht me pak mjaltė.