Dhjetë ushqimet që dëmtojnë inteligjencën

Publikuar: 04.08.2013 - 22:33

Jemi tė rrethuar prej ushqimit, pėr vlerat e tė cilit nuk jemi shumė tė sigurt, ja ushqimet qė dėmtojnė inteligjencėnJa cilat janė 10 produktet ushqimore, tė cilat e vrasin inteligjencėn ngadalė, por me siguri.

1. Produktet e sheqerit

Sheqeri dhe nėnproduktet e tij janė jo tė mira, jo vetėm pėr belin, por edhe pėr trurin. Konsumimi i gjatė i sheqerit mund tė krijojė probleme neurologjike dhe mund tė vėshtirėsojė kujtesėn. Sheqeri mund tė ndikojė negativisht edhe nė aftėsinė pėr tė mėsuar, ndaj tek parashkollorėt ndalohet konsumimi i produkteve me nivel tė lartė fruktoze.

2. Alkooli

Jo vetėm qė dėmton mėlēinė pėr njė afat tė gjatė kohor, por alkooli shkakton edhe “mjegullimin e trurit”. Nė kėtė gjendje, pėrdoruesi i alkoolit kalon nė njė konfuzion mendor, mpihet aftėsia pėr tė menduar me qartėsi dhe pėr tė kujtuar. Nėse keni probleme me mbajtjen mend tė emrave tė pėrditshėm dhe me kujtimin e ngjarjeve tė rėndėsishme, atėherė kjo mund tė jetė pasojė e sasisė sė madhe tė alkoolit qė keni pėrdorur. Pėr fat tė mirė, simptomat mund tė largohen me heqjen dorė nga alkooli.

3. Produktet pa vlera ushqyese

Nė njė studim tė fundit nga Universiteti i Montrealit, u zbulua se produktet pa vlerė ushqimore, pėrgjithėsisht ato qė konsumohen nė fast-food, ato me shumė yndyra, kalori dhe kripė, ndėrhyjnė nė tru, duke shkaktuar depresion dhe ankth. Kėto lloj ushqimesh, tė pasura me yndyra, dėmtojnė aftėsinė pėr tė mėsuar, pėr tė qenė vigjilent, motivimin dhe kujtesėn. Produktet pa vlera ushqyese ndikojnė nė nivelin e dopaminės sė krijuar nga trupi, njė kimikat shumė i rėndėsishėm qė rrit lumturinė dhe mirėqenien.

4. Ushqimet e skuqura

obezePothuajse tė gjitha ushqimet e pėrpunuara pėrmbajnė kimikate, konservues, substanca varėsie, ngjyrė dhe shije artificiale. Kėto elementė mund tė ndikojnė nė mėnyrėn e sjelljes dhe nė aftėsinė pėr tė mėsuar, duke e ēuar trupin e fėmijėve dhe tė tė rriturve drejt hiperaktivitetit. Ushqimet e skuqura ose tė pėrpunuara shkatėrrojnė ngadalė qelizat nervore qė gjenden nė tru. Kjo lidhet edhe me vajin qė pėrdoret pėr skuqje, mes tė cilėve ai i lulediellit konsiderohet si mė toksiku.

5. Ushqimet shumė tė kripura

Kėto lloj ushqimesh ndikojnė nė presionin e gjakut dhe janė shumė tė dėmshme pėr zemrėn. Megjithatė, sipas studiuesve, ushqimet me sasi tė madhe kripe, mund tė ndikojnė nė funksionin konjitiv dhe pėrmirėsojnė aftėsinė pėr tė menduar. Pavarėsisht kėsaj, ushqimet shumė tė kripura janė tė dėmshme pėr inteligjencėn dhe shėndetin. Konsumi i shumtė i ushqimeve tė kripura krijon varėsi ashtu si drogat.

6. Drithėrat

Duke pėrjashtuar drithėrat 100 pėr qind tė vėrteta, tė gjitha llojet e tjera ndikojnė nė funksionimin e trurit dhe tė shėndetit. Drithėrat e pastra janė shumė tė pasura nga ana ushqimore dhe pėrmbajnė fibra, tė cilat njihen pėr parandalimin e plakjes sė arterieve. Nėse konsumoni rregullisht drithėra pa cilėsi tė vėrtetė ushqimore, rrezikoni tė plakeni mė shpejt, tė humbni kujtesėn dhe truri t`ju mjegullohet.

7. Proteinat e pėrpunuara

Proteinat janė blloqet ndėrtuese tė muskujve, ndaj janė shumė tė rėndėsishme pėr funksionimin siē duhet tė trupit. Mishi ėshtė burimi mė i pasur me proteina tė cilėsisė sė lartė, por shmangni pėrdorimin e proteinave tė pėrpunuara, si: sallami, salsiēet dhe tė tjera. Kėto, nė vend qė tė ndihmojnė nė sistemin nervor, bėjnė tė kundėrtėn.

8. Yndyrat e pangopura

ushqime-te-gatshmeKėto lloj acidesh yndyrore shkaktojnė njė varg problemesh, qė nga ato tė lidhura me zemrėn deri tek kolesteroli dhe obeziteti. Ato janė tė kėqija edhe pėr trurin, pasi e ngadalėsojnė atė, ulin reflekset dhe cilėsinė e pėrgjegjėsisė sė trurit. Nėse pėrdoren pėr shumė kohė, yndyrat mund t`i shkaktojnė trurit dhe arterieve tkurrje, ashtu siē bėn sėmundja e Alzheimierit.

10. Nikotina

Pavarėsisht se nikotina nuk ėshtė nė tė vėrtetė njė produkt ushqimor, ajo kufizon rrjedhjen e gjakut, atė tė glukozės dhe tė oksigjenit nė kėtė organ kaq jetėsor. Nikotina, jo vetėm qė shkakton plakjen e parakohshme, frymėn e keqe dhe e rrezikon mushkėrinė nga kanceri, por ndikon edhe nė ngushtimin e kapilarėve dhe tė enėve tė gjakut, qė luajnė njė funksion shumė tė rėndėsishėm pėr trurin.

Konsumimi i gjatė i sheqerit mund tė krijojė probleme neurologjike dhe mund tė vėshtirėsojė kujtesėn

Mishi ėshtė burimi mė i pasur me proteina tė cilėsisė sė lartė, por shmangni nėnproduktet e tij tė pėrpunuara

Ushqimet shumė tė kripura ndikojnė nė presionin e gjakut dhe janė shumė tė dėmshme pėr zemrėn, transmeton gazeta Shqip

 

pr06.08.2013/20:28

qa me hanger na, 1 dit thojn mi hanger 1 dit mos mi hanger...wtf

nf05.08.2013/11:49

...te hame kashte...