Si ruhen ushqimet në frigorifer

Publikuar: 15.06.2013 - 11:24

Shumė njerėz bėjnė gabime nė mėnyrėn e ruajtjes sė ushqimeve. Pėr t’i mbajtur produktet e freskėta dhe tė shijshme duhet tė dini disa sekrete tė rėndėsishme.

Patatet dhe qepa: Kėto produkte duhet t’i ruani tė ndara. Vetėm pėr faktin se mund tė gatuani njė ushqim qė i pėrmban tė dyja produktet, nuk do tė thotė se duhet edhe t’i ruani bashkė nė njė vend. Nėse i ruani bashkė, ato do tė vyshken para kohe. Pėr kėtė gjė, mund t’i vendosni nė vend tė errėt dhe tė ftohtė, por jo bashkė.

Qumėshti, mishi, vezėt: Mė e mira ėshtė qė vezėt t’i ruani nė pjesėn mė tė ftohtė tė frigoriferit dhe nė pjesėn e pasme, ku ėshtė mė errėt. Vezėt nuk duhet t’i ruani nė pjesėn e derės sė frigoriferit, ku ka njė hapėsirė tė veēantė pėr to. E njėjta gjė vlen edhe pėr qumėshtin dhe mishin.

Mielli dhe vaji: Nėse dėshironi qė tė zgjasė afati i pėrdorimit tė kėtyre produkteve, mė e mira ėshtė qė t’i ruani nė frigorifer.

Domatet: Kėto preferohet qė t’i vendosni nė njė enė dhe t’i ruani nė ndonjė dollap tė kuzhinės. Ato nuk duhet tė rrinė nė frigorifer. Nėse i vendosni nė frigorifer, ato e humbin shijen e tyre tė ėmbėl

Disa ushqime, kėshillon Civitas, janė mė tė shijshme dhe mė tė shėndetshme vetėm kur mbahen nė temperaturėn e dhomės, ndėrsa temperatura e ulėt, si ajo nė frigorifer, mund tė reduktojė konsiderueshėm kualitetin e shijes sė tyre.