50 vjet luftë kundër duhanit

Publikuar: 30.05.2013 - 14:26

Lufta kundėr duhanit filloi 50 vjet mė parė. E para qė i hapi luftė, mė 8 qershor 1963, ishte shoqėria American Heart Association, me njė raport tė ashpėr nė tė cilin evidentoheshin pėr herė tė parė me qartėsi efektet e cigareve pėr shėndetin dhe lanēonte aksione sensibilizuese pėr opinionin publik.

Njė vit mė vonė u aprovuan nė Shtetet e Bashkuara ligjet e parra qė parashikonin paralajmėrime pėr rrezikun e produkteve me bazė duhani dhe kufizonin reklamimin e tyre.

Nė vitet ’80 shumė shtete, me Kanadanė nė krye, nisėn zbatimin e njė legjislacioni pėr kontrollin e duhanit. Mė 28 shkurt 2005 hyri nė fuqi njė konventė e Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė pėr luftėn kundėr duhanit dhe nė tė njėjtin vit shumė shtete vendosėn ta ndalonin atė nė lokalet e mbyllura publike e private.

Pavarėsisht se qė atėherė janė bėrė shumė hapa pėrpara, duhani mbetet ende sot njė “big killer”, siē kujton OBSH me rastin e ditės botėrore kundėr duhanit, mė 31 maj.

Ēdo vit nga duhani vdesin rreth 6 milionė persona dhe pėr tė sensibilizuar njerėzit nė disa shtete janė ndėrmarrė anti-reklama, me qeveritė qė kanė urdhėruar vendosjen e fotove tė njerėzve tė shpėrfytyruar nga duhani nė paketat e cigareve.