Mjekët këshillojnë: Fëmijët në natyrë

Publikuar: 19.04.2013 - 09:03

Me ardhjen e stinės sė pranverės dhe ngrohjen e motit krijohen dhe kushtet e pėrshtatshme pėr fėmijėt qė tė kryejnė aktivitet fizik. Mjekėt apelojnė pėr prindėrit te nxjerrin fėmijėt nė ambiente te hapura pėr tė kryer sa mė shumė aktivitet fizik, duke u kujdesur edhe pėr mbrojtjen e tyre nga virozat.

Specialistėt e shėndetėsisė inkurajojnė edhe tė gjitha strukturat shkollore e parashkollore pėr mė shumė aktivitet fizik tė moshave fėmijėrore, pasi obeziteti te fėmijėt ėshtė njė problem madhor, shkruan BW. "Aktiviteti fizik nuk duhet tė shihet si luks, por si njė domosdoshmėri. Aktiviteti fizik nuk ėshtė thjesht njė ēėshtje e shėndetit publik, por ėshtė mirėqenie dhe investim nė brezat e ardhshėm", thotė specialistėt e promocionit.

Aktiviteti fizik i rregullt, sipas tyre, ėshtė mjet i rėndėsishėm pėr pėrmirėsimin e shėndetit fizik e mendor, si dhe zvogėlon shumė rrezikun pėr sėmundjet kronike tė njerėzve.

Sipas tė dhėnave nga Instituti i Shėndetit Publik, nivelet e mbipeshės dhe obezitetit rriten ndjeshėm me moshėn. Kėshtu tek moshat 15-19 vjeē, mbipesha dhe obeziteti ėshtė nė nivelin 7,9 %, tek moshat 20-29 vjeē ėshtė 22,8 %, moshat 30-39 vjeē ėshtė 49 %, dhe nė moshat 40-49 vjeē, 63%.

Mbipesha dhe obeziteti janė nė nivele mė tė larta nė zonat rurale, edhe pse pa ndonjė ndryshim sinjifikativ mes  tyre. Kėshtu, sipas tė dhėnave, nė zonat urbane  obezitetit dhe mbipesha ėshtė nė nivelin 38,6% dhe nė rurale ėshtė 39,8%.