Optimizmi të bën të lumtur

Publikuar: 18.04.2013 - 19:05

Edhe pse ėshtė e zakonshme qė secili prej nesh tė ndihet i shqetėsuar pėr atė qė e pret nė tė ardhmen e tij, pėrballimi i kėtyre mendimeve me optimizėm ndikon dukshėm nė pėrmirėsimin e cilėsisė sė jetės dhe humorit.

Pas disa testimesh, nė kėtė pėrfundim arriti njė studim i realizuar nga Universiteti i Michiganit, nė SHBA.

Sipas shkencėtarėve, ka njė arsye tė madhe pėr tė pėrkrahur optimizmin, pasi edhe ata persona qė shprehin shqetėsim dhe e shohin tė ardhmen me shqetėsim, pėrsėri shpresojnė se diēka e mirė do tė ndodhė.

Nė kėto kushte, ėshtė mė mirė tė shpresosh dhe tė besosh qė diēka e mirė do tė ndodhė, se sa tė shpresosh, por tė besosh se diēka nuk do tė ndodhė, duke krijuar kėshtu njė konflikt stresues brenda vetes.

”Perceptimi pėr tė ardhmen ėshtė njė prej elementėve me luhatjen mė tė madhe brenda mendimeve tė njė njeriu. E megjithatė, studimet tregojnė se ėshtė gjithmonė mė mirė qė tė mendosh se gjėrat e kėqija nuk do tė ndodhin. Kjo i jep njė shtytje vėrtet pozitive humorit”, tha Ed O’Brien, njė nga realizuesit e studimit.